Maćkowiak z Niżyńskim w Warszawie


W dniach 12 i 13 marca (środa i czwartek) odbędzie się długo oczekiwana premiera Niżyńskiego na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana. Kolejne spektakle 26 i 27 kwietnia. Monodram Kamila Maćkowiaka na podstawie Dziennika Wacława Niżyńskiego w przekładzie Grzegorza Wiśniewskiego.

Prapremiera miała miejsce w Teatrze Jaracza w Łodzi na Scenie Kameralnej, 3 grudnia 2005 w reżyserii i scenografii Waldemara Zawodzińskiego, wg scenariusza Waldemara Zawodzińskiego i Kamila Maćkowiak. Warszawska premiera spektaklu przygotowana została przez Fundację Kamila Maćkowiaka oraz Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

Kamil Maćkowiak za ten spektakl został wielokrotnie nagrodzony na festiwalach w Polsce i za granicą, m.in. Nagroda Promocyjna im. K. Krzanowskiego na Ogólnopolskim Przeglądzie Małych Form KONTRAPUNKT w Szczecinie (2006); Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego i Nagroda Aktorska na 40. WROSTJA ufundowana przez PKO Bank Polski (2006); Złota Maska za najlepszą kreację aktorską męską w sezonie 2005/2006; Nagroda Publiczności dla najlepszego aktora na 46. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych (2006); Nagroda Główna na VI Międzynarodowym Festiwalu Monodramów „Monokl” w Sankt Petersburgu (2007); Nagroda Media Thespis Award na Międzynarodowym Festiwalu Monodramów THESPIS w Kilonii (2008); Nagroda za najlepszą kreację aktorską na XXXIX Jeleniogórskich Spotkaniach Teatralnych (2009); Grand Prix – Nagroda Publiczności na 20 Jubileuszowym Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Zderzenia” w Kłodzku (2011).

Leave a Reply