BRAMY RAJU Jerzego Andrzejewskiego w operze, kinie i teatrze

Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza 15 marca 2014, godz. 18.00, Duża Scena. Wstęp wolny: Prapremiera opery BRAMY RAJU skomponowanej przez Joannę Bruzdowicz została wstrzymana przez cenzurę i zrealizowana w 1987 w zupełnie innym teatrze. Premiera filmu BRAMY RAJU, który Andrzej Wajda nakręcił w Jugosławii, odbyła się w 1968 w Paryżu, a w Polsce ten film nie został pokazany nigdy. Paweł Passini wystawił BRAMY RAJU dwukrotnie [2007, 2014]. Jego spektakl we Wrocławskim Teatrze Współczesnym to zaledwie piąta – od ukazania się książki w roku 1960 – realizacja tego tekstu w teatrze dramatycznym.

W cyklu ’wtw://strefy_kontaktu_krucjata zapraszamy na spotkanie z Joanną Bruzdowicz – [kompozytor, krytyk muzyczny, publicysta], Maciejem Karpińskim [pisarz, krytyk literacki i teatralny, scenarzysta, który współpracował m.in. z Andrzejem Wajdą] oraz Pawłem Passinim [reżyser teatralny, twórca i dyrektor neTTheatre].

Zaprezentujemy także kilka krótkich fragmentów filmowych, w tym wideo-wypowiedź  Andrzeja Wajdy.

BRAMY RAJU są bogatsze o wyższą samo-świadomość Andrzejewskiego, świadomość, zdobytą w męce i cierpieniu – pisał w 1962 r. w „Życiu Literackim” Jan Błoński. – Jest to jakby nowy początek twórczości: pesymizm nie powinien tu nikogo zniechęcać, ponieważ jest pesymizmem osobistego trudu, promieniem, rozświetlającym to, co ciemne – ciemne, bo przed sobą skrywane czy pomijane.

Spotkanie rozpocznie się 15 marca 2014 o godz. 18.00 na Dużej Scenie Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

Leave a Reply