8 marca Salon Poetów STS

13 marca 2014 roku przypada 60. rocznica powstania Studenckiego Teatru Satyryków STS w Warszawie. Właśnie 13 marca 1954 roku grupa studentów spotkała się na pierwszej próbie i ten moment uznawany jest za narodziny zespołu, który pierwszą premierę „To idzie młodość” dał 2 maja 1954. Był to zarazem początek jednego z najważniejszych nurtów w polskiej kulturze drugiej połowy XX wieku – studenckiego ruchu teatralnego; na przełomie listopada i grudnia powstał gdański Bim-Bom, cztery miesiące później STS Pstrąg w Łodzi, potem krakowski Teatr 38, warszawska Stodoła, Kalambur we Wrocławiu. Niebawem było takich scenek 50, później 150. Ożywiły życie kulturalne i umysłowe, kształtowały świadomość kolejnych pokoleń. Były forpocztą i najważniejszą częścią oryginalnego, nigdy i niegdzie nie mającego odpowiednika, zjawiska kultury studenckiej.

 

Grupa dawnych „esteesowców” (ciągle jeszcze dosyć liczna) uznała, że ma obowiązek przypomnienia o tej rocznicy. Powołany został komitet organizacyjny, nakreślony program, zyskaliśmy życzliwą uwagę różnych instytucji i osób.

Pragniemy dziś serdecznie zaprosić na pierwsze jubileuszowe zdarzenie, które połączymy z konferencją prasową, z udziałem założycieli i wieloletnich członków zespołu STS. W konferencji udział wezmą: Henryk Malecha, Edward Pałłasz, Stanisław Tym, Lech Śliwonik.

Oto szczegółowy plan:

Miejsce: Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, Duża Scena

Termin: 08 marca 2014 (sobota).

– godz. 15,00 – konferencja prasowa – Foyer Dużej Sceny

– godz. 16,00 – Salon Poezji – POECI STS-u.

Leave a Reply