Bramy raju – wkrótce premiera we Wrocławiu

We Wrocławskim Teatrze Współczesnym 22 lutego premiera BRAM RAJU wg Jerzego Andrzejewskiego w reżyserii Pawła Passiniego. W roli Mnicha zobaczymy Bogusława Kierca.

Paweł Passini – dwukrotnie nominowany do nagrody Paszport „Polityki”, laureat Nagrody im. Konrada Swinarskiego [2013], prekursor teatru interaktywnego, często sięgający po pozornie nieteatralne teksty – realizuje w WTW Bramy raju Jerzego Andrzejewskiego. Powieść ta była rozliczeniem pisarza z okresem fascynacji komunizmem. Reżyser zderza na scenie pokolenie „ukąszonych” z pokoleniem młodych, wolnym od tego doświadczenia, by postawić pytania o moralne i duchowe wartości w idealizowanym obrazie świata młodych ludzi, który podlega cynicznej manipulacji ideologów.

 

Pięcioro pastuszków wyrusza w stronę Jerozolimy. Idą dzieci, niosą krzyże. Po kilku dniach jest ich wiele tysięcy. Czyste i niewinne porzucają domy, żeby wyzwolić od pogańskiej niewoli pusty grób Chrystusa. Nikt z nich nie zobaczy złotych bram raju. Zaludnią za to domy publiczne i alkowy całego Bliskiego Wschodu lub padną z głodu i wycieńczenia. Bóg, który jest miłością, przygląda się temu widowisku w milczeniu. Brak reakcji może świadczyć, że ogląda z zapartym tchem. Albo zasnął. Obdarzony wolną wolą człowiek nieustannie dostarcza coraz to nowej rozrywki. Już od czasów Hioba zaskakuje stwórcę aktorskim talentem i radykalnym zmysłem performera, wydobywając ze swych wątłych trzewi wciąż nowe tony okrzyków i westchnień. Jest napisane, że miłość może zdziałać cuda. To dobrze, że miłość to potrafi, bo nic prócz cudu nas nie uratuje. Kochają się więc dzieci ile sił w serduszkach, kochane są do końca, bez reszty, do bólu. [Paweł Passini]

 

Paweł Passini – reżyser teatralny, kompozytor. Jeden z prekursorów nurtu teatru interaktywnego w Polsce. Założyciel pierwszego na świecie teatru internetowego neTTheatre. Absolwent Wydziału Reżyserii arszawskiej Akademii Teatralnej. Wcześniej studiował na Uniwersytecie Warszawskim filozofię i kulturoznawstwo. Jako spektakl dyplomowy zrealizował Dybuka Szymona An-skiego w poznańskim Teatrze Nowym. Związany z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych „Gardzinice” i Instytutem Grotowskiego we Wrocławiu. Pracował m.in. w: Izraelu, Finlandii, USA, Indiach, Grecji, we Włoszech, na Cyprze. W karierze ma także epizody aktorskie. Wyreżyserował m.in. Zbrodnię z premedytacją Witolda Gombrowicza w Teatrze Miejskim w Gdyni, Klątwę Stanisława Wyspiańskiego i Ifigenię w Aulidzie Eurypidesa w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu, Artaud Sobowtór i jego teatr w warszawskim Teatrze Studio i Amszela Kafkę [współautorstwo z Tomaszem Gwincińskim] w Teatrze Polskim we Wrocławiu. 1 sierpnia 2008 w Muzeum Powstania Warszawskiego przygotował Hamleta 44 wg Szekspira. W 2007 na scenie krakowskiej Łaźni Nowej wyreżyserował Odpoczywanie – pierwszy spektakl pokazywany na żywo w Internecie. W 2007 zrealizował z Teatrem Chorea z Łodzi spektakl Sczeźli! wg tekstów Tadeusza Kantora.

Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureat Złotych Masek za Ifigenię

w Aulidzie, Słownik Chazarski Dzieci Snów, Nagrody Głównej XXIX Opolskiego Festiwalu Konfrontacje Klasyka Polska za reżyserię Klątwy oraz Nagrody im. Konrada Swinarskiego za spektakl Morrison/ Śmiercisyn. Swoje autorskie spektakle Turandot oraz Kukła. Księga Blasku prezentował na FRINGE Festival w Edynburgu, gdzie otrzymał Herald Angel i Total Theater Award. Oprócz pracy artystycznej ze swoim zespołem prowadzi także działalność laboratoryjną i dydaktyczną, m.in. międzynarodowy projekt badań nad technikami aktorskimi w tragedii antycznej Dynamika Metamorfozy realizowany przez Stowarzyszenie Artystów „Bliski Wschód” z Lublina i Instytut Grotowskiego we Wrocławiu.

 

adaptacja i reżyseria: PAWEŁ PASSINI

scenografia i kostiumy: ANNA MET

muzyka: DANIEL MOŃSKI, PAWEŁ PASSINI

projekcje: MARIA PORZYC

 

obsada:
Mnich – Bogusław Kierc

Ludwik z Vendôme, hrabia na Chartres i Blois – Włodzimierz Dyła

Goliard – Krzysztof Boczkowski

Maud – Ewelina Paszke-Lowitzsch

Maud Biała – Maria Kania

Blanka – Elżbieta Golińska

Blanka Biała – Marta Malikowska

Robert – Jerzy Senator

Robert Biały – Michał Szwed

Aleksy – Maciej Tomaszewski

Aleksy Biały – Piotr Bondyra

Jakub – Krzysztof Kuliński

Jakub Biały – Maciej Kowalczyk

 

planowana premiera: 22 lutego 2014_Duża Scena

Leave a Reply