Pawlik w Teatrze Polskim na żywo

27 stycznia w Los Angeles po raz 56. wręczono najbardziej prestiżowe nagrody muzyczne na świecie. Jedną z nich zdobył polski pianista Włodek Pawlik i filharmonicy kaliscy. Płyta była nominowana w kategorii „najlepszy album dużego zespołu jazzowego”. To jedna z pięciu jazzowych kategorii Grammy. Włodek Pawlik jest również autorem muzyki do spektaklu Teatru Polskiego Odprawa posłów greckich w reżyserii Ryszarda Peryta – jutro i pojutrze (29 i 30 stycznia) na deskach Sceny Kameralnej Teatru Polskiego w Warszawie będzie można posłuchać na żywo muzyki w wykonaniu zdobywcy tegorocznego Grammy Awards – Włodka Pawlika w tym spektaklu.

 

Członkowie Narodowej Akademii Sztuki i Techniki Rejestracji docenili album „Night in Calisia”, wspólne dzieło Pawlika, jednego z czołowych amerykańskich trębaczy Randy’ego Breckera, zdobywcy sześciu nagród Grammy, oraz Filharmonii Kaliskiej pod batutą znanego z zamiłowania do jazzu i eksperymentów Adama Klocka.

Płyta ukazała się w listopadzie 2012 roku. „Night in Calisia” nagrano w związku z przypadającymi w 2010 roku obchodami 1850-lecia Kalisza, a materiał został zamówiony u Włodka Pawlika przez Dyrektora Filharmonii Kaliskiej Adama Klocka.

Po polskiej premierze w sierpiu 2013 roku wytwórnia Summit Records wydała płytę w USA. W tej amerykańskiej edycji, właśnie nominowanej do Grammy, również udało się zachować zawarte w polskiej wersji informacje o Kaliszu. To płyta, o której się dużo mówi i każdy, kto ją kupi, przeczyta również o historii miasta – przyznał Adam Klocek.

Wcześniej „Night in Calisia” została umieszczona na liście 50 najczęściej granych płyt we wszystkich jazzowych rozgłośniach w USA.

Koncert z okazji 1850-lecia Kalisza z udziałem Randy’ego Breckera, Trio Włodka Pawlika i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej miał miejsce w czerwcu 2010 roku.

Materiał na płytę został nagrany w studiach Polskiego Radia. Tytuł płyty „Night in Calisia” pochodzi od tytułu pierwszego z utworów, z których składa się suita.

Włodek Pawlik to polski pianista jazzowy, kompozytor muzyki filmowej i pedagog. Laureat wielu krajowych i międzynarodowych konkursów. W jego dorobku znajduje się ponad 20 płyt. Jest autorem muzyki do filmów, w tym do obrazu „Nightwatching” Petera Greenawaya oraz wielu uznanych polskich produkcji.

W Teatrze Polskim w Warszawie można posłuchać muzyki Włodka Pawlika, którą wykonuje na żywo w spektaklu Odprawa posłów greckich Jana Kochanowskiego w reż. Ryszarda Peryta.

Leave a Reply