Przejdź do treści

Szekspir, Mickiewicz i Kofta – ciekawy zestaw autorów

Pierwszy kwartał 2014 r. w Teatrze Osterwy w Gorzowie Wlkp. zapowiada się bardzo pracowicie, bo aż trzema premierami. 25 stycznia premiera Wesołych Kumoszek z Windsoru w reż. Jacka Głomba. To komedia, a przy tym jedyne dzieło dramatyczne Williama Szekspira osadzone dokładnie w czasie i miejscu, w których żył jego autor. Najważniejszy wątek sztuki dotyczy szlachetnie urodzonego Johna Falstaffa, światowca i podrywacza, który po przybyciu na prowincję postanawia zauroczyć i uwieść równocześnie dwie zamężne mieszczki.

 

Nie wie jednak, że obie są przyjaciółkami, które szybko rozszyfrowują jego zamiary i przechodzą do kontrakcji. Postanawiają zemścić się na nim, robiąc mu serię żartów. Zdaniem literaturoznawców, oprócz wielkiej siły komicznej, to mistrzowski portret obyczajowości epoki. Robimy inscenizację kostiumową, nieco stylizowaną. Jednak opowieści o „skokach w bok” są ponadczasowe, uniwersalne, a przez to także zwyczajnie współczesne. Również poprzez sprawy, emocje, interesy i namiętności, którymi żyją bohaterowie tej komedii. Chcemy oddać klimat i obyczaj prowincji zamieszkałej przez typy i typki, na którą zjeżdża „gość ze stolicy” i machina rusza jak po eksplozji meteorytu – mówi reżyser spektaklu, Jacek Głomb.

23 lutego premiera Ballady i romanse. Laboratorium romantyczności – lekcja otwarta w reżyserii i opracowaniu Rafała Matusza z muzyką Marka Zalewskiego. Jest to interaktywny spektakl-happeningowy, oparty o teksty Adama Mickiewicza. Spektakl ma pokazać i przybliżyć teksty romantyka w przystępny, czytelny i ciekawy sposób dla współczesnego widza. Chodzi o poszukiwanie nowych, nowatorskich środków wyrazu często z wykorzystaniem multimediów dzięki którym klasyczne teksty Ballad i romansów zostaną pokazane we współczesnym świetle. Nowy sposób wyrażania emocji, inną skalę wrażliwości pozwalającą na poszukiwanie nowych form wyrazu i przekazu wartości czy treści zawartych w dziele Mickiewicza. Aktorzy będą współpracować z publicznością, inicjując różnorakie akcje aktywizujące widzów w przebieg spektaklu.

8 marca kolejna premiera. Tym razem musical do tekstów Jonasza Kofty Co to jest miłość w reżyserii Dariusza Lewandowskiego. Spektakl opiera się na ośmiu utworach pokazanych w niekonwencjonalny sposób, a składających się w pewną historię.

Ewa Kunicka

Leave a Reply