Artur Tyszkiewicz reżyseruje „Nosorożca”

W Teatrze Dramatycznym, 15 listopada 2013, premiera sztuki Eugene Ionesco Nosorożec. Nowy przekład dla Teatru Dramatycznego przygotował Piotr Kamiński, spektakl reżyseruje Artur Tyszkiewicz.

Ionesco napisał „Nosorożca” na początku lat 60. Sięgnąłem po tę sztukę, bo mam wrażenie, że dzisiejsza Polska dopiero zaczyna dorastać do rzeczywistości Zachodu tamtych czasów. Nowy przekład Piotra Kamińskiego odświeża język dialogów, który nieco się zmienił od tamtego czasu. – mówi reżyser.

 

Dla mnie to jest przede wszystkim rzecz o totalitaryzmie masy, o sile ujednolicenia, o dobrowolnym wyrzeczeniu się własnego myślenia na rzecz myślenia zbiorowego, zawieszeniu swojej indywidualności. Mechanizmy rynkowe chcą nas dziś zmienić w niezaspokojoną masę konsumentów. Rodzi się zatem pytanie, czy lepiej nie myśleć i poddać się wszystkiemu, czy wręcz odwrotnie? Warto postawić je widzom. Czyż bycie nosorożcem nie jest kuszące? – dodaje Tyszkiewicz.

Artur Tyszkiewicz (1973) – uczeń i asystent Erwina Axera, od 2011 jest dyrektorem artystycznym Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Jego sztuki reżyserowane  na scenie w Wałbrzychu, Poznaniu, Krakowie, w teatrach  Narodowym, Ateneum, IMKA i Lalka w Warszawie zdobywały uznanie publiczności i krytyki. „Iwona Księżniczka Burgunda” z Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu ( 2005) była nagradzana m.in.: Grand Prix na  Festiwalu Gombrowiczowskim w Radomiu,  nagrodą za reżyserię na  festiwalu Klasyka Polska w Opolu, nagrodą za reżyserię i nagrodą dziennikarzy na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” w Katowicach. Przedstawienie  „Sprzedawcy gumek” z Teatru IMKA (2010) otrzymało nagrodę dziennikarzy i nagrodę publiczności na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje. Artur Tyszkiewicz reżyserował m.in.: Szekspira, Moliera, Słowackiego, Gombrowicza, Mrożka, Zelenkę, Geneta, Allena, Levina.

Premiera spektaklu odbędzie się na Scenie im. Gustawa Holoubka w Teatrze Dramatycznym m. st. Warszawy

scenografia i kostiumy: Justyna Elminowska
muzyka i opracowanie muzyczne: Jacek Grudzień
ruch sceniczny: Maćko Prusak

Obsada
Berenger: Paweł Domagała
Jan: Krzysztof Ogłoza
Dudard: Sławomir Grzymkowski
Botard: Waldemar Barwiński
Papillon: Andrzej Blumenfeld
Daisy: Anna Szymańczyk
Pani Beuf: Magdalena Smalara
Pan Jan: Maciej Szary
Żona Jana: Mirosława Krajewska (gościnnie)
Strażak: Piotr Siwkiewicz
Pracownicy biura: Marta Król, Anna Gorajska, Agnieszka Roszkowska, Agata Wątróbska/Zuzanna Grabowska, Krzysztof Brzazgoń, Michał Podsiadło, Sebastian Skoczeń (gościnnie).

 

Bilety: 22 656 68 44, kasa@teatrdramatyczny.pl

 

Leave a Reply