„Chłopi” na inaugurację Teatru Muzycznego w Gdyni

W Gdyni wielkie święto: otwarcie Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej po remoncie – teatr wypiękniał, zwiększył kubaturę i może jednocześnie na trzech widowniach pomieścić ponad 1500 widzów, na dużej sali ponad 1000! Teraz to drugi pod względem wielkości teatr muzyczny w Polsce po Operze Narodowej. Szkoda, że nie doczekał jego otwarcia dyrektor tej sceny, pełen energii Maciej Korwin.

O premierze otwarcia  z entuzjazmem pisze recenzentka trójmiejskiej Gazety Wyborczej, Katarzyna Fryc. Inscenizacja Wojciecha Kościelniaka dorównuje wedle jej opinii jego najlepszym dokonaniom:

„Na tę premierę czekaliśmy długo. Zapowiedzi, że Wojciech Kościelniak – twórca sukcesu „Lalki” i specjalista od reanimacji literackiej klasyki, którą wprowadza na scenę muzyczną – zabiera się za „Chłopów,” pojawiły się kilka lat temu. Dziś wiemy, że o inscenizacji „Chłopów” już kilkadziesiąt lat wcześniej marzyła Danuta Baduszkowa, założycielka i patronka gdyńskiej sceny. Wystawienie sztuki według nagrodzonej Noblem prozy Władysława Reymonta zaproponował Kościelniakowi Maciej Korwin, zmarły w styczniu tego roku dyrektor Muzycznego.

Warto było czekać! Danuta Baduszkowa i Maciej Korwin byliby szczęśliwi, widząc, jak w ich rozbudowanym teatrze ponad tysiąc osób na widowni na stojąco bije brawa, nie wypuszczając artystów ze sceny.

Bo „Chłopi”, których piątkowa prapremiera uświetniła uroczystość otwarcia rozbudowanego Teatru Muzycznego, to spektakl wybitny. Napisany ze znawstwem i polotem, idealnie obsadzony, perfekcyjnie wykonany”.

Cały tekst: http://trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/1,35636,14564138,_Chlopi____spektakl_wybitny__Recenzja_premiery_w_Teatrze.html#ixzz2ePrHAg9f

 

 

Leave a Reply