Jesień monodramów w Domku Kata

We wrześniu – choć to jeszcze letni miesiąc – dwa warszawskie festiwale, czyli Ogólnopolski Przegląd Monodramu Współczesnego i United Solo Europe (europejska realizacja nowojorskiego, największego na świecie, festiwalu monodramów) rozpoczynają jesienny cykl prezentacji teatrów jednego aktora. W październiku po raz 42. odbędzie się najstarszy na świecie festiwal Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora, a już w listopadzie Monoblok w Gdańsku i Spotkania Teatrów Jednego Aktora w Toruniu. Za granicą festiwale, z udziałem zapewne polskich artystów, to: czeski Międzynarodowy Festiwal Monodramów w Cheb, a w Kijowie Festiwal Monodramów Kobiecych „Maria” i wspomniany wcześniej największy United Solo Theatre Festival w Nowym Jorku.
Najmłodszym i najmniejszym festiwalem są Koszalińskie Dni Monodramu – Debiuty, a odbędą się 11-12 października 2013 w Domku Kata, w siedzibie Teatru Propozycji „Dialog” w Koszalinie. W drugim dniu przeglądu rozegrany zostanie turniej debiutanckich monodramów, do udziału w którym zapraszamy zarówno aktorów debiutantów, jak debiutujących w tej trudnej sztuce teatru reżyserów i dramaturgów.

Nowością koszalińskiego przeglądu na mapie festiwali teatrów jednego aktora będzie prezentacja monodramów radiowych „teatru wyobraźni”, które będą rywalizować w turnieju na równi z monodramami „żywego planu”. O nagrodę indywidualną – statuetkę „Strzała Północy” przyznawaną przez radę artystyczną niezależnie od werdyktu publiczności, mogą się zatem ubiegać także radiowi realizatorzy dźwięku.
Turniej debiutów ma formę otwartą i mogą w nim rywalizować monodramy zgłoszone przez teatry, instytucje kultury, stowarzyszenia, niezależne grupy artystów, a także spektakle teatrów jednego aktora zgłoszone przez indywidualnych twórców. W turnieju mogę brać udział monodramy, które po latach, zostały wznowione.
Organizatorem przeglądu jest Stowarzyszenie Teatr Propozycji „Dialog” im. Henryki Rodkiewicz w Koszalinie we współpracy z Urzędem Miejskim w Koszalinie, Bałtyckim Teatrem Dramatycznym im. Juliusza Słowackiego, Centrum Kultury 105 i Polskim Radiem Koszalin. Swój udział w radzie artystycznej potwierdził m.in. Wiesław Geras; zaproszenie do Koszalina przyjął także Janusz Kukuła, który w czasie przeglądu będzie prezentował monodramy Teatru Polskiego Radia.
Zgłoszenia do turnieju można przesłać na adres biura teatru jeszcze do 7 września 2013 roku. Regulamin, kartę zgłoszenia i adres do korespondencji znajdują się naszej stronie internetowej: /http://www.teatrdialog.koszalin.pl/

Koszalin, 2 września 2013.

Leave a Reply