KONIEC TO NIE MY w Studio

Najnowszy spektakl, KONIEC TO NIE MY, w reżyserii Marcina Libera, jednego z najgłośniejszych reżyserów młodego pokolenia, wchodzi na afisz Teatru Studio już 1 września.

Od 11 września 2001 roku świat stracił na swojej przejrzystości. Walka z terroryzmem to nieustanna próba trafienia w znikający punkt, której koszty pozostają ciągle trudne do oszacowania… Jakakolwiek decyzja zostałaby podjęta, zawsze jest już za późno.

Tekst Brandaua oparty jest na autentycznej historii związku Ziada Samira Jarraha z Aysel Senguen. Ona pochodziła z mieszkającej w Niemczech religijnej tureckiej rodziny. On przyjechał na studia do Niemiec z Libanu, gdzie wychował się w dobrze sytuowanej rodzinie o nowoczesnym światopoglądzie. Połączyła ich wielka miłość, rozdzieliła – tragiczna śmierć.
Bohaterka Brandaua musi zmagać się ze wspomnieniem mężczyzny, który wziął udział w zamachu terrorystycznym na wieże WTC. Mężczyzny, którego kochała ponad życie… Historia osobistego rozliczania się z przeszłością staje się pretekstem do dyskusji nad kondycją współczesnego świata.

 

KONIEC TO NIE MY jest przedziwny. (…) Wydawało mi się, że jestem u źródeł moich zainteresowań: walka z terroryzmem, obalanie fikcji, która została nam narzucona po to, żeby ktoś mógł załatwiać swoje partykularne interesy… te wszystkie sprawy związane z wojną w Iraku, więzienie w Guantanamo, efekt Lucyfera Zimbardo… Jednak w trakcie pracy okazało się, że
tematem naszego przedstawienia jest – o dziwo pierwszy raz tym się zajmuję – miłość… i bardzo
mnie to cieszy, bo mam jakąś wewnętrzną potrzebę odbicia się od tych ataków
postpamięciowych. Poza tym ostatnie spektakle, które realizowałem, były robione z dużymi
obsadami. Teraz jest okazja, aby zająć się pracą studyjną. Jest trójka aktorów, dwójka muzyków – bardzo kameralna sytuacja.

Marcin Liber

Premiera powstaje w ramach projektu Terroryzm dziś (realizowanego przez Teatr Studio we współpracy z Wydawnictwem Dreimasken Verlag oraz Willą Decjusza), na który złożą się także debaty z udziałem twórców spektaklu, politologów, antropologów, filozofów oraz przedstawicieli mediów. Osobnym punktem programu będzie spotkanie publiczności z autorem sztuki Carstenem Brandauem. Spektaklowi towarzyszyć będą warsztaty animacyjno-teatralne dla uczniów gimnazjów i szkół średnich oraz dwudniowe warsztaty translatorskie, prowadzone przez Carstena Brandaua oraz tłumaczkę Iwonę Nowacką przygotowane z myślą o przyszłych tłumaczach. Zaplanowaliśmy także czytania sceniczne sztuk w nowy sposób podejmujących temat terroryzmu.

Leave a Reply