X Festiwal Singera

W tegorocznym programie X edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera pasjonaci teatru znajdą dla siebie mnogość ciekawych propozycji. Na oficjalnej stronie

www.festiwalsingera.pl

możemy zapoznać się z bogatym programem występów – zarówno artystów polskich, jak i zagranicznych. Jak co roku, Fundacja Shalom zadbała o to, by umilić każdemu miłośnikowi kultury żydowskiej oczekiwanie, informując o kolejnych potwierdzonych gościach i wydarzeniach na fanpage’u:

www.facebook.com/FestiwalSingera.

Na większość wydarzeń obowiązują bezpłatne wejściówki, których rezerwacja możliwa będzie pod numerami telefonów (22) 6205585 lub (22) 6521648 od sierpnia, a bilety na część odpłatną sprzedawane są w kasie Teatru Żydowskiego (tel. 22 8505656) i na stronie www.eventim.pl.

 

Do Warszawy zawitają teatralne gwiazdy światowej sławy m. in. z Rumunii, Argentyny czy Izraela. Teatr Żydowski z Bukaresztu wystawi „Yentl” na podstawie prozy I.B. Singera, a argentyńska artystka Candelaria Saenz Valiente wystąpi z performancem „Golem” w reżyserii Anny Smolar. Ponadto zaprezentowana zostanie sztuka na podstawie Szymona An-Skiego „The Dybbuk Between Two Worlds” w adaptacji Szmuela Shohata dla Teatru Narodowego Habima z Izraela.

Oczywiście zabraknąć nie może artystów z Polski i małych form teatralnych. Tradycyjnie gościć będzie Teatr NN z Lublina – tym razem z monodramem Witolda Dąbrowskiego pt. „Zapomniane opowieści cadyków i rabinów”. Adaptację powieści „Dotknij wiatru, dotknij wody” Amosa Oza zaprezentuje Karolina Kirsz, a Paweł Paszta przygotuje „Opowiadania nie tylko dla dzieci” na podstawie baśniowych opowiadań I.B. Singera. Zobaczymy również: „Josela Rakowera rozmowa z Bogiem” Zvi Kolitza w interpretacji Sławomira Hollanda w wykonaniu Michała Górczyńskiego, spektakl poetycko-muzyczny pt. „Słoneczny mit” oparty na życiu i twórczości Zuzanny Ginczanki, spektakl plenerowy Teatru Formy z Wrocławia pt. „Proces”, monodram według tekstu „My, Żydzi Polscy” Juliana Tuwima w interpretacji Włodzimierza Pressa, spektakl muzyczny „Warszawo ma” w wykonaniu Danuty Stankiewicz z akompaniamentem zespołu klezmerskiego, „Monogram M” Teatru Hybrydy Uniwersytetu Warszawskiego, „Żyd Wieczny Tułacz” Videoteatru „Poza” na podstawie opowiadania Aleksandra Wata, a także „Hava Nagila” – przedstawienie kabaretowe Grupy „Obustronni Ludzie” i Przyjaciele.

Teatr Żydowski z Warszawy, wspierający wydarzenia Festiwalu Singera, zaprezentuje kultowe widowisko „Między dniem a nocą. Dybuk” w reżyserii Szymona Szurmieja, dyrektora Teatru Żydowskiego, który w tym roku świętował swoje 90-te urodziny. Z okazji 65-lecia pracy artystycznej Szymon Szurmiej przedstawi także „Noc całego życia” – spektakl będący zapisem wspomnień Janusza Korczaka w ostatnią noc przed Zagładą. Zobaczymy również tegoroczne premiery: „Marienbad” w reżyserii Macieja Wojtyszki, a także „Kafka Tańczy” w reżyserii Lecha Mackiewicza – przyjaciela autora sztuki, czołowego australijskiego dramaturga, Timothy Daly’ego, który zaszczyci festiwal swoją obecnością i spotka się z polskimi widzami!

X edycja Festiwalu Singera odbędzie się między 24 sierpnia a 1 września w Warszawie w rejonie Placu Grzybowskiego i ulicy Próżnej, w Śródmieściu oraz na Pradze. Poza głównymi atrakcjami teatralnymi i muzycznymi, planowanych jest kilkadziesiąt wydarzeń kulturalnych – warsztatów, spotkań literackich, pokazów filmowych, wystaw, wykładów i innych atrakcji.

Leave a Reply