XIII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu: 23.08.2013 – 31.08.2013

 

Teatr Dramatyczny i Warszawskie Centrum Pantomimy zapraszają na XIII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu, czyli przegląd teatrów pantomimy z całego świata. W tym roku zobaczymy między innymi: klasyczną pantomimę w stylu Marcela Marceau, physical theatre, pantomimę nowoczesną, spektakl nawiązujący do dokonań Henryka Tomaszewskiego oraz lekką i zabawną pantomimę ukraińską. W tym roku zobaczymy zespoły z Francji, Niemiec, Ukrainy, Czech i Polski.

Organizowany co roku Festiwal stał się jednym z najważniejszych wydarzeń tego typu w Europie. To również jedyny na świecie festiwal pantomimy prezentujący wyłącznie spektakle niewerbalne. W trakcie festiwalu odbędzie się również Wieczór Współczesnej Pantomimy, na który złożą się tworzone w czasie festiwalu etiudy w wykonaniu kilkudziesięciu artystów.

Tradycyjnie w czasie festiwalu odbędą są otwarte warsztaty sztuki pantomimy, prowadzone przez artystów prezentujących różne szkoły pantomimy na świecie, kierowane do wszystkich, którzy chcą spróbować sił w tym rodzaju sztuki teatralnej.

Dyrektorem artystycznym Festiwalu od 2005 roku jest Bartłomiej Ostapczuk – aktor-mim, nauczyciel, reżyser przedstawień teatru pantomimy, autor choreografii, ruchu scenicznego i działań pantomimicznych w przedstawieniach teatrów dramatycznych. Pomysłodawca i założyciel Teatru Pantomimy Mimo oraz Warszawskiego Centrum Pantomimy w Teatrze Na Woli. Współtwórca wielu projektów i produkcji artystycznych w zakresie teatru pantomimy oraz teatru ruchu. Od 2005 roku prowadzący w Warszawie Studio Pantomimy.

 

 

REPERTUAR

23.08 (Pt) SZATNIA Wrocławski Teatr Pantomimy (Polska)

24.08 (Sb) DARK TRYLOGY Tantehorse (Czechy)

25.08 (Ndz) AGUA DE LAGRIMAS Warszawskie Centrum Pantomimy

27.08 (Wt) Quartet DE.KRU (Ukraina)

29.08 (Czw) Modern Mime Evening/Wieczór Współczesnej Pantomimy”

30.08 (Pt) TELL ME THE TRUTH… Compaqnie Mangano-Massip (Francja)

31.08 (Sb) FOLLOW LIGHT Bodecker & Neander Company (Niemcy)

SPEKTAKLE

Szatnia” Wrocławski Teatr Pantomimy

Przedstawienia powstało na motywach choreografii ze spektakli Henryka Tomaszewskiego. Sięgnięcie do tych przedstawień, czerpanie ze źródła wrocławskiej pantomimy to okazja do przybliżenia współczesnemu odbiorcy ducha sztuki Tomaszewskiego. Wyprawa w legendarne już inscenizacje WTP to specyficzny rodzaj rekonstrukcji, odtwarzania tradycji, mierzenia się z nią oraz próba zrozumienia na nowo istoty teatru, który stworzył Tomaszewski.

scenariusz i reżyseria: Zbigniew Szymczyk

konsultacje choreograficzne: Ewa Czekalska, Leszek Czarnota, Jerzy Kozłowski

kostiumy i scenografia: Zofia de Ines-Lewczuk

reżyseria światła: Bary

obsada: Artur Borkowski, Agnieszka Charkot, Izabela Cześniewicz, Agnieszka Dziewa, Paulina Jóźwin, Mateusz Kowalski, Agnieszka Kulińska, Anna Nabiałkowska, Marek Oleksy, Aneta Piorun, Radomir Piorun, Monika Rostecka-Komorowska, Krzysztof Roszko, Mariusz Sikorski,Krzysztof Szczepańczyk, Zbigniew Szymczyk, Robert Wieczorek, Magdalena Górnicka(gościnnie)

„Śmierć Markiza de Sade – On the Dark Road” / „Dante – Light in a Darkness” Tantehorse (Czechy)

Teatr fizyczny i pantomima nowoczesna. „Śmierć Markiza de Sade – On the Dark Road”, przedstawienie przygotowane w wolnych improwizacjach, czerpiące ze snu i wyobraźni. Widz zostaje wprowadzony w fikcyjną galerię grzechów, gdzie pojawiają się i znikają obrazy śmierci. Imaginacja dopełnia następną imaginację…

„Dante – Light in a Darkness” to przedstawienie utrzymane w poetyce surrealistycznej, z elementami teatru fizycznego i tańca współczesnego. Pojawia się na scenie miłość namiętna i grzeszna. Jeżeli ktoś nie poczuł piekła, to z trudem otworzy bramę raju. Z drugiej strony, kto nie przeżył raju, to trudno mu zrozumieć piekło. Piekłem nie jest nasze otoczenie, piekło istnieje w nas samych. Również każdy z nas może odnaleźć w sobie nadzieję do raju.

autorzy, reżyseria: Teatr Tantehorse i Petr Boháč

muzyka: Matouš Mef Hekela

światła: Martin Špetlík

obsada: Miřenka Čechová, Radim Vizváry

współpraca reżyserska: Petr Boháč

muzyka: Matouš Mef Hekela, J. S. Bach

scenografia, kostiumy: Petra Vlachynská, Lucia Škandíková

 

AGUA DE LAGRIMAS” Warszawskie Centrum Pantomimy

Prapremiera spektaklu

Tradycyjna pantomima w stylu Marcela Marceau. Pan Jefferson jest doświadczonym mistrzem perfumiarskim, cieszy się uznaniem od czasu stworzenia bardzo popularnego zapachu. Niestety, moda przemija, a wraz z nią sława perfumiarza. Pewnego dnia puka do jego drzwi Frollo, osobnik paskudny i przerażający, który w zamian za nocleg i posłanie, proponuje mu pomoc w gospodarstwie. Pan Jefferson przyjmuje tę propozycję poświęca się całkowicie pracy nad nowym zapachem. Konsekwencje przyjęcia do pracy Frolla wkrótce nadejdą…

scenariusz i reżyseria: Lionel Menard

Współpraca: Bodecker & Nenader Compagnie

obsada: Maja Pieczerak, Ewelina Grzechnik, Marta Grądzka, Paweł Kulesza, Bartłomiej Ostapczuk.

 

Quartet De.Kru”

Quartet De.Kru to najbardziej znana grupa klasycznej Pantomimy z Ukrainy, po raz pierwszy w Polsce. W swoich spektaklach starają się mówić o współczesności, często w groteskowy sposób. Inspiracją w ich pracy jest twórczość Marcela Marceau. Z jednaj strony podążają więc sposobem myślenia mistrza, z drugiej jednak ukazują różnorodność świata teatru pantomimy na swój sposób. Quartek De.Kru jest laureatem licznych nagród teatralnych na Ukrainie. Zespół tworzą absolwenci wydziału Pantomimy Kijowskiej Akademii Teatru i Cyrku. Artystycznym dyrektorem jest Liubov Cherepakhina, profesor Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki. Ich spektakl, składający się z wielu etiud jest pierwszą w Polsce prezentacją Ukraińskiej Klasycznej Pantomimy. Pantomimy czytelnej, zabawnej, czasem filozoficznej.
scenariusz i reżyseria: Liubov Cherepakhina

obsada: Antonina Vitriuk, Bogdan Svarnyk, Mykyta Cherepakhin, Viktor Chuksin

 

Modern Mime Evening / Wieczór Współczesnej Pantomimy

Wieczór teatralny, który stał się tradycją naszego Festiwalu. Pomyślany jako konfrontacja różnych technik, stylów i form w teatrze pantomimy. Do udziału w prezentacjach zostali zaproszeni artyści pochodzący z różnych miejsc na świecie, którzy zaprezentują charakterystyczne dla ich pracy krótkie formy teatralne. Ten wieczór swój ostateczny kształt nabiera na kilka godzin przed samą prezentacją. Wieczór, w którym zobaczymy kilkudziesięciu artystów będzie spektaklem ukazującym różne oblicza współczesnej pantomimy. W Wieczorze Współczesnej Pantomimy udział wezmą między innymi: Teatr De.KRU (Ukraina), Julia Domashec (Ukraina), Radomir Piorun,(Polska), Aneta Piorun (Polska), Mariusz Sikorski (Polska), Bartłomiej Ostapczuk (Polska), adepci Studia Pantomimy oraz uczestnicy tegorocznej 6 edycji Szkoły Współczesnej Pantomimy.

 

Tell me the truth…and other stories” Compaqnie Mangano-Massip (Francja)

Przedstawienie powstało z inspiracji wierszami Jacquesa Préverta. Duet sceniczny opowiada historię pary, której związek obywa się bez słów czy czułych gestów. Ich relacja stała się sklerotyczna, naznaczona ciszą i brakiem komunikacji. Stoją oboje obok siebie, ale każdy sobie: ofiara i kat… Tylko kto jest kim? Czas sentymentalnego rozstania odsłania ich ukrytą osobowość. Metafory piętrzą się nad zwykłą rzeczywistością, która, jako motyw przewodni, wdziera się coraz bardziej natarczywie, by skończyć jako deszcz listów. Czy to naprawdę koniec?

Sara Mangano i Pierre-Yves Massip eksplorują teatr fizyczny, pantomimę oraz dramatyczną pantomimę ciała. W drugiej kolejności wykorzystuje się muzykę, literaturę, taniec i wszelkie związane z nimi formy ekspresji scenicznej. Owocem tych działań jest seria etiud. Każda ma swój unikalny styl, zainspirowany przez świat bajek i poezji. Te same baśnie i poezje posłużyły do stworzenia dramatycznej i estetycznej wizji teatru fizycznego. Na festiwalu zaprezentują się po raz pierwszy przed polską publicznością.

 

Follow the light”

Bodecker & Neander Company

Ulubieńcy warszawskiej publiczności, na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Mimu goszczą po raz szósty.

„Follow Light” to najnowszy program genialnego zespołu tworzonego przez Alexandra Neandra, Wolframa Bocdeckera i Lionela Menarda. W 1996 roku, ukończywszy studia w Ecole Internationale de Mimodrame de Paris pod dyrekcją Marcela Marceau, Wolfram von Bodecker i Alexander Neander powołują do życia Théâtre Mimo Magique. Od 2006 roku posługują się nazwą Compagnie Bodecker & Neander. Ich pierwszy spektakl zatytułowany „Silence” wygrywa nagrodę publiczności Berlin Audience Award, a kolejna produkcja, „Out of the blue” odnosi sukces zarówno wśród publiczności, jak i krytyków. Para artystów prezentuje koncepcję „koncertu wizualnego”: podczas wspólnych występów z dużymi zespołami muzyków, jak np. Suttgarter Kammerorchester, londyński Arditti Quartet czy lipski Gewandhaus-Oktett, przed widzami odkrywają nowe, fascynujące połączenie pantomimy i muzyki. Podczas licznych światowych tournee Compagnie Bodecker & Neander przemierzają Europę, Azję, Amerykę Północną i Południową. Dzięki uniwersalnemu wymiarowi teatru wizualnego tej pary mimów, są oni szczególnie cenionymi gośćmi na międzynarodowych festiwalach. We współpracy z reżyserem Lionelem Ménardem zespół przedstawia musical „Bonjour Monsieur Satie!”– spektakl oparty na muzyce francuskiego kompozytora Erika Satie, będący hołdem dla jego życia i twórczości.

Leave a Reply