I Koszalińskie Ogólnopolskie DNI MONODRAMU – DEBIUTY

Jesienią przybędzie do rodziny festiwali teatrów jednego aktora nowy przegląd – DNI MONODRAMU – DEBIUTY w Koszalinie. O szczegółach pisze Marek Kołowski, związany ze Stowarzyszeniem Teatr Propozycji „Dialog” im. Henryki Rodkiewicz, który jest głównym organizatorem festiwalu:

Z radością informuję, że pierwszy organizowany przez nasz teatr przegląd monodramów odbędzie się w dniach 11-12 października 2013 roku. W drugim dniu przeglądu rozegrany zostanie turniej debiutanckich monodramów, do udziału w którym zapraszamy zarówno aktorów debiutantów, jak i debiutujących w tej trudnej sztuce teatru reżyserów i dramaturgów.

Po mającym z górą czterdziestoletnią tradycję filmowym festiwalu „Młodzi i Film” i mających zaledwie kilka lat Konfrontacjach „m-Teatr” przyszedł czas na kolejny festiwal dla debiutantów w Koszalinie. Teatr Propozycji „Dialog” wielokrotnie gościł na swojej scenie mistrzów monodramu. Nasza publiczność mogła podziwiać aktorski kunszt Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej, Jana Englerta, Jerzego Zelnika, Zbigniewa Zapasiewicza czy też wielkiego miłośnika poezji Cypriana Kamila Norwida i przyjaciela „Dialogu” Wojciecha Siemiona. Także wywodzący się z Teatru „Dialog” Elżbieta Okupska i Edward Żentara prezentowali tu swoje monodramy. Na naszej scenie wielokrotnie gościliśmy nagradzane na festiwalach monodramy reżyserowane przez Stanisława Miedziewskiego. Teraz przyszedł czas na debiuty.

Pokusa zmierzenia się z monodramem jest wielka. Najczęściej ulegają jej aktorzy rozpoczynający karierę sceniczną, ale, co bardzo interesujące we współczesnym teatrze, coraz częściej decydują się po raz pierwszy zagrać w monodramie dojrzali artyści. Znakomitym tego przykładem jest Wojciech Pszoniak w „Belfrze” czy Janusz Łagodziński w autorskim „Oczekiwaniu” (debiut dramaturgiczny), a także Barbara Krafftówna, która debiutuje w monodramie „Błękitny diabeł” na swój jubileusz z okazji 60-lecia pracy artystycznej 20 listopada 2006 w Teatrze Narodowym. Z monodramem mierzą się młodzi reżyserzy; Jakub Porcari, który jest także autorem tekstu z „Jekyll/Hyde” granym przez Krzysztofa Globisza, czy Bartek Konopka, który z aktorem Marianem Opanią zmierzył się z monodramem „W progu”. Teatr jednego aktora kusi także artystów scen muzycznych; Alicja Węgorzewska debiutuje jako producent teatralny i aktorka dramatyczna w monodramie operowym „Diva for rent” w reżyserii Jerzego Bończaka. Przykładów jest wiele.

Turniej debiutów ma formę otwartą i mogą w nim rywalizować monodramy zgłoszone przez teatry, instytucje kultury, stowarzyszenia, niezależne grupy artystów, a także spektakle teatrów jednego aktora zgłoszone przez indywidualnych twórców. W turnieju mogę brać udział monodramy teatru radia i telewizji, co jest nowością w świecie polskich festiwali monodramu, a także te, które po latach, zostały wznowione.

Organizatorem Pierwszych Koszalińskich Dni Monodramu – Debiuty jest Stowarzyszenie Teatr Propozycji „Dialog” im. Henryki Rodkiewicz w Koszalinie we współpracy z Urzędem Miejskim w Koszalinie, Bałtyckim Teatrem Dramatycznym im. Juliusza Słowackiego, Centrum Kultury 105 i Polskim Radiem Koszalin. W radzie artystycznej m.in. Wiesław Geras.

Wyboru najlepszego monodramu dokona publiczność. Zwycięzca otrzyma nagrodę finansową 2 tys. zł. a rada artystyczna, niezależnie od werdyktu publiczności, przyzna statuetkę „Strzała Północy” jako laur za najlepszy debiut w jednej z trzech kategorii: debiutu aktorskiego, reżyserskiego lub dramaturgicznego.

Regulamin i kartę zgłoszeń można znaleźć na stronie: www.teatrdialog.koszalin.pl

Zgłoszenia do turnieju należy przesłać na adres biura teatru do 7 września 2013 roku.

Marek Kołowski

Koszalin, 10 lipca 2013 r.

Leave a Reply