Wkrótce nowe kawiarnie na Woli i w Przodowniku

Po decyzji o pozostaniu Cafe Kulturalnej w Teatrze Dramatycznym do dyrekcji teatru zgłosiła się Elżbieta Komorowska, szefowa „Snu Pszczoły” oraz „W Oparach Absurdu” i przedstawiła ciekawą ofertę na prowadzenie dwóch kawiarni kulturalnych przy Scenie na Woli i Scenie Przodownik.

Pomysły na prowadzenie obu miejsc okazały się na tyle ciekawe, że dyrekcja postanowiła odstąpić od procedury konkursowej i zaproponować Elżbiecie Komorowskiej stworzenie klimatycznych miejsc przy dwóch scenach Teatru Dramatycznego.

– Na naszą decyzję istotny wpływ miało jej doświadczenie i sukcesy w prowadzeniu kultowych klubów – podkreśla Tadeusz Słobodzianek. W 2012r The Guardian wymienił je wśród Top 10 miejsc w Warszawie. Do niedawna działający przy Inżynierskiej (a po pożarze w Koneserze) „Sen Pszczoły” zaraz po otwarciu w 2010 roku stał się wizytówką Pragi – na odbywające się tu koncerty, wystawy, wieczory recitalowo-poetyckie, imprezy tematyczne, pokazy filmów, performance, happeningi, pokazy mody a także spektakle teatralne, przychodziły tłumy. Lokal stał się kultowym miejscem dla dziennikarzy, aktorów, muzyków i studentów. Koncertowali tam miedzy innymi: Huun Huur Tu, Ószibarack, Dona Rosa, Amine i Hamza, El Puchero Del Hortelano, Ondrey Smaykal, La Cherga, Ląki Lan, Grabek, L.U.C. i wielu innych. Gośćmi Snu były także teatry: Teatr Malabar, Teatr Hotel, Teatr Wolandejski, Trupa Czarnego itd. Współpraca z warszawską ASP zaowocowała cyklem wystaw „Podwórko na Pradze”. Podobną markę ma powstała w 2006 roku kawiarnia „W Oparach Absurdu”, o odbywających się tu koncertach polskiego Toma Waitsa czyli Marka Dyjaka wspomina nawet The New York Times. „Są wieczory, kiedy znalezienie miejsca przy stoliku graniczy z cudem.” – pisał o kawiarni Reader’s Digest. „Nasza ambicja jest nigdy się nie zatrzymywać, robić ciągle coś nowego, kreatywnego”- mówi Elżbieta Komorowska. W 2011 wraz ze swoim partnerem Adamem Reinhardem stworzyli Fundacje Wspierania Kreatywności XIX Dzielnica, pragnąc aktywizować jak największą grupę artystów niezależnie od dziedziny sztuki którą się zajmują i otwierać przed nimi nowe perspektywy. Fundacja organizuje liczne wydarzenia kulturalne, panele dyskusyjne, wernisaże, warsztaty – jej dzieckiem jest choćby Wielki Antykwariat, Praga Rękodzielnica.

Cafe Kulturalna prowadzona przez Agnieszką Łabuszewską będzie działać niezależnie od tych dwóch lokali.

Leave a Reply