Wręczenie Nagrody Boya już w ten czwartek

Zarząd polskiej sekcji IATC/AICT ma zaszczyt zaprosić na uroczystość wręczenia Nagrody Boya’2013, przyznanej PIOTROWI FRONCZEWSKIEMU za osiągnięcia aktorskie ze szczególnym uwzględnieniem tytułowej kreacji w przedstawieniu Ja, Feuerbach w jego reżyserii na deskach warszawskiego teatru Ateneum.

 

Spotkanie z laureatem odbędzie się 13 czerwca w księgarni-kawiarni TARABUK w Warszawie przy ul. Browarnej 6 o godz. 18.00. Laudację wygłosi prof. Bożena Frankowska. Serdecznie zapraszamy.

 

PIOTR FRONCZEWSKI, absolwent warszawskiej PWST, związany z teatrami warszawskimi, początkowo Narodowym i Współczesnym. Sceniczne spełnienie przyniosły mu lata pracy w Teatrze Dramatycznym za dyrekcji Gustawa Holoubka (1973-1983), gdzie zagrał m.,in. Henryka w Ślubie Witolda Gombrowicza w reż. Jerzego Jarockiego, tytułowego Hamleta w reżyserii Gustawa Holoubka i Błazna w Królu Learze w reżyserii Jerzego Jarockiego. Po krótkotrwałej przygodzie z Teatrem Studio i Teatrem Polskim, od 1991 nieprzerwanie w Teatrze Ateneum, gdzie stworzył pamiętne kreacje Pchełki w Antygonie z Nowego Jorku Janusza Głowackiego inscenizacji Izabelli Cywińskiej, tytułowego bohatera w Cyranie de Bergerac w reżyserii Krzysztofa Zaleskiego i tytułowego Króla Edypa w tragedii Sofoklesa w reżyserii Gustawa Holoubka. Wielkim osiągnięciem artysty jest kreacja w spektaklu Ja, Feuerbach, uznana za koronę jego aktorskich dokonań. Piotr Fronczewski ma za sobą wiele znakomitych ról w Teatrze Telewizji (Rozmowy z katem Kazimierza Moczarskiego w reż. Macieja Englerta), Polskiego Radia i w filmie (Akademia pana Kleksa), a także w kabarecie Jana Pietrzaka i Olgi Lipińskiej. Jest aktorem wszechstronnym, aktorem urodzonym – jak mawia: „Człowiek rodzi się aktorem, tak jak rodzi się księciem”.

 

 

Leave a Reply