„Zaginiony rytm” tematem tegorocznego Brave Festival

Znamy już termin i temat przewodni 9. edycji BRAVE FESTIVAL – festiwalu przeciw wypędzeniom z kultury. W tym roku odbędzie się on w dniach 7-12 lipca 2013 pod hasłem „Zaginiony Rytm”. Po raz pierwszy twarzą festiwalu nie będzie kobieta. Na plakatach promujących Brave zobaczymy oblicze mężczyzny, jednego z wielu młodych górników stanowiących tanią siłę roboczą na czarnym rynku złota w zachodnim Mozambiku.

 

Tegoroczna edycja Brave Festival wprowadzi widzów w tradycje muzyczne z całego świata, stanowiące spoiwo pomiędzy środowiskiem zewnętrznym człowieka i jego niewidzialnym światem duchowym. Tytułowy „Zaginiony Rytm” przedstawiony zostanie publiczności festiwalu na przykładzie szeregu mało znanych gatunków muzycznych oraz technik wokalnych. Poznamy między innymi szamańską muzykę z Korei Południowej, tradycyjne pieśni plemienia Xhosa pochodzącego z Republiki Południowej Afryki, dźwięki tradycyjnych bębnów królewskich z Burundi i pieśni berberyjskich kobiet z Maroka.

– W tym roku chcemy skupić się na zaprezentowaniu tradycji muzycznych wybranych społeczności, które w wyniku izolacji od świata zewnętrznego i nieuczestniczenia we współczesnych globalnych napięciach, miały szansę wypracować, a następnie zachować unikalne i tylko im właściwe rytmy. Mam na myśli rytmy, które najpełniej określają ich związek ze środowiskiem i ze światem, z którego pochodzą. Wychodząc z założenia, że przedstawiciele społeczności tradycyjnych zachowali wiele narzędzi obcowania z „niewidzialnym światem”, a zarazem żywiąc przekonanie, że to czego nie widzimy gołym okiem jest bogatsze od tego, co widzimy, chcę zaprezentować gościom festiwalowym świat ukryty w pieśniach, śpiewach, modlitwach i, co najważniejsze – w ich unikalnym muzycznym rytmie – mówi Grzegorz Bral, dyrektor Brave Festival.

Merytorycznym uzupełnieniem projektów prezentowanych podczas głównego nurtu festiwalu będzie cykl spotkań BRAVE MEETINGS, podczas których artyści będą mieli okazję opowiedzieć publiczności o swojej kulturze i jej społeczno-politycznym podłożu. W ramach BRAVE FESTIVAL odbędzie się również 8. PRZEGLĄD FILMOWY prezentujący między innymi pierwszy w Polsce cykl filmów poświęconych Kambodży oraz 4. edycja międzynarodowego programu edukacyjnego BRAVE KIDS, podczas którego dzieci pochodzące z różnych części świata, między innymi z z Chin, Zimbabwe, Ugandy, Tanzanii czy Brazylii wezmą udział we wspólnych warsztatach artystycznych.

 

Brave Festival to ogromne przedsięwzięcie, które od początku swojego istnienia zwraca uwagę na ważne problemy ludzi w różnych częściach świata. Twarzą tegorocznej edycji jest mężczyzna – jeden z wielu emigrantów z Zimbabwe, pracujących na czarnym rynku złota w górach Chimanimani, w zachodniej części Mozambiku. Mężczyźni ci każdego dnia brodzą w zanieczyszczonym ściekami błocie w poszukiwaniu cennych rud złota. Autorem poruszającego zdjęcia młodzieńca jest Robin Hammond, nowozelandzki fotoreporter działający na rzecz ochrony praw człowieka w Afryce subsaharyjskiej.

Informujemy również, że 20 maja ruszy sprzedaż biletów na poszczególne wydarzenia Brave Festival. Zarówno bilety, jak i karnety można będzie nabyć m.in. drogą internetową na stronie www.bravefestival.pl. Całkowity dochód ze sprzedaży biletów przekazywany jest organizacji charytatywnej ROKPA International, która prowadzi działalność pomocową dla najbiedniejszych dzieci w Tybecie, Nepalu i krajach Afryki w zakresie edukacji, opieki zdrowotnej i kultury.

Uruchomiona została również nowa strona internetowa BRAVE FESTIVAL, na której będzie można uzyskać więcej informacji na temat tegorocznej edycji.

Zapraszamy: http://bravefestival.pl/

http://www.facebook.com/BraveFestival

Leave a Reply