„Romantycy” Hanocha Levina w Dramatycznym

Trwają próby spektaklu Romantycy Hanocha Levina w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza. W przedstawieniu zobaczymy Małgorzatę Niemirską, Władysława Kowalskiego oraz Zdzisława Wardejna. Premiera 10 maja na Małej Scenie Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy.

A gdyby jednak starości wyjść naprzeciw? W kapciach, ze zgagą w gardle i czopkiem w tyłku. I nawet mimo obrzęku cewki moczowej poczuć się nie jak próchno tylko jak młody żigolak? Oto miłosny trójkąt – Pogorelka, Chajczik i Bonbonel. Wszystkim stuknęła siedemdziesiątka, a oni licytują się na wspomnienia, odmawiają kadisz i raczą się marmoladą. Żal na nich patrzeć, ale nie śmiać się z nich też nie sposób.

 

Romantycy Hanocha Levina to komedia o starości, o oswajaniu śmierci, ale też wzruszająca opowieść o przywiązaniu i miłości. Izraelski dramaturg z właściwym dla siebie dystansem ironię zderza z groteską, szydercze żarty miesza z powagą. – Bohaterowie nie odgrywają ról, ale opowiadają o swoich myślach i uczuciach. Zwracają się do widza, odwołując się do jego wyobrażeń i pamięci. Mówią po prostu o tym, co się dzieje w ich wnętrzu – podkreśla tłumaczka Agnieszka Olek.

Hanoch Levin

„Romantycy”

Reżyseria: Grzegorz Chrapkiewicz

Przekład: Agnieszka Olek

Scenografia: Maciej Chojnacki

Występują: Małgorzata Niemirska, Władysław Kowalski, Zdzisław Wardejn

Premiera 10 maja na Małej Scenie Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy

Leave a Reply