Festiwal Armmono- sukces polskich artystów

Zakończył się międzynarodowy festiwal ARMMONO w Erywaniu, w którym wzięła udział grupa polskich artystów – laureatów sławnego, najstarszego na świecie festiwalu teatrów jednego aktora we Wrocławiu WROSTJA, dzięki patronatowi i wsparciu finansowemu ambasady polskiej w Armenii. Polscy aktorzy byli honorowymi gośćmi festiwalu, na którym zaprezentowali aż 5 monodramów – wszystkie przyjęte entuzjastycznie. Bogusław Kierc przedstawił swój monodram Mickiewiczowski MÓJ TRUP, Mateusz Olszewski NOVECENTO (laureat ostatniego OFTJA we Wrocławiu), Krzysztof Grabowski MIŁKĘ wg sztuki  Piaskownica  Michała Walczaka, a ANNA SKUBIK aż dwa monodramy: FEDRĘ w reżyserii Bogusława Kierca i wcześniejszy spektakl (już prezentowany w  Erywaniu przed kilku laty, a teraz ponownie na specjalne życzenie publiczności) ZŁAMANE PAZNOKCIE o ostatnich dniach życia Marleny Dietrich.

[Na zdjęciu Mateusz Olszewski w spektaklu NOVECENTO – przyjęty przez publiczność w Erywaniu owacją na stojąco].

Podczas festiwalu odbyła się również krótka sesja w szkole teatralnej poświęcona polskiemu teatrowi, podczas której wykład o współczesnym teatrze polskim (po roku 1989) przedstawił Tomasz Miłkowski, a wystąpienia o kształceniu aktorów Bogusława Kierca i o festiwalach teatru jednego aktora w Polsce dopełniały obraz dzisiejszego teatru w Polsce. Reaktor szkoły zasugerował bliższą współpracę z polskimi uczelniami artystycznymi. Rektor Armen Mazmayan planuje kilkudniowa wizytę studyjną w Polsce pod koniec maja – odwiedzi Akademią Teatralną w Warszawie i łódzkż filmówkę.

Armeńska prezentacja to kolejna udana inicjatywa Wiesława Gerasa, który podobne prezentacje przedstawiał wcześniej z sukcesem na Litwie, w Rosji  i w Estonii

 

Leave a Reply