Szczecin – II kwartał 2013

Małe formy z całego świata

Teatralna wiosna w Szczecinie jak zwykle zaczyna się mocnym uderzeniem, czyli festiwalem Kontrapunkt 2013. Poza tym premiery w teatrach dramatycznych i spektakl baletowy w Operze na Zamku.

12 kwietnia rusza 48. Festiwal Teatrów Małych Form Kontrapunkt 2013. W tym roku zobaczymy 12 spektakli konkursowych i wydarzenia pozakonkursowe. W ciągu dziesięciu dni uczestnicy festiwalu zapoznają się z bogatą ofertą spektakli, wystaw i spotkań. Konkursowy program festiwalu otwiera oparty na powieści Doroty Masłowskiej spektakl Paw królowej Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie w reżyserii Pawła Świątka. Jest to jedna z pierwszych realizacji scenicznych młodego reżysera, która przyniosła mu uznanie widzów i krytyków.

Ponadto wśród spektakli konkursowych znajdą się: Amatorki (TW Gdańsk) i Kobieta z przeszłości (BTD Koszalin) w reż. Eweliny Marciniak, Nancy. Wywiad w reż. Claude’a Bardouila z Nowego Teatru prowadzonego artystycznie przez Krzysztofa Warlikowskiego, Cheval autorstwa dwóch artystów z francuskiej grupy l’ Amicale de production, The Table przygotowany przez członków brytyjskiej grupy lalkarskiej Blind Summit Theatre, Kaligula (TP Szczecin) w reżyserii Anny Augustynowicz i Mała narracja, wykład-performance Wojtka Ziemilskiego.

Zgodnie z tradycją w czwartek, 18 kwietnia, widzowie wybiorą się do Niemiec na Dzień Berliński. W Schaubühne am Lehniner Platz zobaczymy spektakl Notizen aus der Küche w reżyserii Egilla HeiAntona Pálssona, w Deutsches Theater Berlin – Sklaven. Einakter von Georges Courteline aus der Hölle der bürgerlichen Freiheit w reżyserii Andreasa Kriegenburga.

Widzowie obejrzą także kilka spektakli pozakonkursowych, w tym polską prapremierę sztuki Greta Garbo przyjechała w reżyserii Anny Augustynowicz – koprodukcję Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt i Teatru Współczesnego w Szczecinie. Kontrapunkt zamknie Danuta W., najbardziej wyczekiwany spektakl ubiegłego roku. Widzowie szczecińscy będą mieli niepowtarzalną szansę zobaczyć Krystynę Jandę w jej najnowszej i głośnej roli.

Na przełomie marca i kwietnia Teatr Polski zaprasza na Udrękę życia Hanocha Levina w reżyserii Adama Opatowicza. Udręka życia zaliczana jest do nurtu komedii rodzinnych. Sztuka traktuje o wiecznym i nieudolnym poszukiwaniu szczęścia, o walce z trywialną codziennością, która odsłania prawdę o małości i bezbronności bohaterów. To opowieść o walczących ze sobą małżonkach, którzy tak naprawdę nie mogą bez siebie żyć, ale też o bardzo ludzkim lęku przed śmiercią, opuszczeniem i zapomnieniem. Wystąpią: Jacek Polaczek, Elżbieta Donimirska, Jacek Piotrowski.

17 maja w Operze na Zamku planowana jest premiera baletu Odcienie namiętności. To pierwszy po wielu latach spektakl baletowy, w którym tancerzom towarzyszyć będzie muzyka wykonywana na żywo, a nie dźwięk odtwarzany elektronicznie. Przedstawienie jest dyptykiem, na który składają się sławne utwory: „Czarodziejska miłość” (El amor brujo) Manuela de Falli i „Suita Carmen” Rodiona Szczedrina, skomponowana na kanwie popularnej opery Bizeta. Autorem choreografii do pierwszej części spektaklu jest Yaroslav Ivanienko, drugiej – Jacek Tyski.

W czerwcu w Teatrze Małym będzie można zobaczyć sztukę Sławomira Mrożka Piękny widok w reżyserii Bogdana Cioska. Gorące, śródziemnomorskie lato. On i Ona spędzają wakacje w kurorcie mieszczącym się w dawnym klasztorze. Choć nie wszystko przebiega zgodnie z planem, wszelkie niedogodności zamożni turyści traktują jako część egzotycznej przygody. Uwodząc i prowokując się nawzajem nie podejrzewają, że pozornie sielskie wakacje staną się dla nich prawdziwym wyzwaniem. W rolach głównych Anna Januszewska i Marian Dworakowski.

Opr. Małgorzata Klimczak

Leave a Reply