Radom – I kwartał 2013

Radom

Marzec zapowiada się w Radomiu jako miesiąc teatralnych premier, w których prym wiedzie młodsza część aktorskiego zespołu. Na pierwszy z tytułów, komedię Klejnoty Michaela Pertwee Teatr Powszechny zaprosi swoich widzów w Dzień Kobiet (oczywiście 8 marca). Drugą z premier, Kształt rzeczy Neila LaBute’a zaplanowano na 22 marca.

 

Klejnoty – zabawną, rozgrywającą się w zawrotnym tempie, pełną humoru sytuacyjnego sztukę z wątkiem kryminalnym w tle – reżyseruje Bogusław Semotiuk. Zobaczymy w niej piątkę młodych aktorów: Katarzynę Dorosińską (gościnnie), Karolinę Łękawę, Marka Brauna, Adama Majewskiego i Wojciecha Wachudę. Autorem scenografii jest Wojciech Stefaniak.

Realizowany na scenie kameralnej Kształt rzeczy to rzecz adresowana głównie do młodszej części widowni. Bohaterami sztuki są współcześni dwudziestolatkowie. W prowincjonalnej galerii spotykają się dziewczyna i chłopak. Różni jak ogień i woda. Co może połączyć ogień z wodą? Niebezpieczna fascynacja… Tekst LaBute’a to przewrotna i zaskakująca opowieść o miłości i sztuce. O miłości, która potrafi odmienić życie. I o sztuce, która potrafi odmienić miłość.

Przedstawienie reżyseruje dyrektor Powszechnego Zbigniew Rybka, scenografię zaprojektowała Katarzyna Kornelia Kowalczyk, a w obsadzie: Magdalena Placek (gościnnie), Maria Gudejko, Krzysztof Chudzicki i Kamil Woźniak.

Obydwie propozycje zagoszczą na afiszu już wkrótce, ale to nie koniec nowości. Na młodziutkiej, bo istniejącej w Radomiu zaledwie od dwóch sezonów, lalkowej scenie Fraszka trwają bowiem próby do sztuki Ulricha Huba „Na Arce o ósmej”. Przedstawienie realizuje znakomita ekipa twórców: Petr Nosalek (reżyseria), Eva Farkasova (scenografia) i Krzysztof Dzierma (muzyka). W spektaklu pojawi się niemal cały „fraszkowy” lalkowy zespół Powszechnego: Magdalena Pawelec, Magdalena Witczak, Przemysław Bosek, Robert Mazurek oraz gościnnie – Alan Bochnak i nestor radomskiej sceny Włodzimierz Mancewicz. Premiera już 14 kwietnia.

Opr. Anna Kulpa

 

Leave a Reply