Kolada reżyseruje w Łodzi

Już od ponad miesiąca, z wielką przyjemnością, gościmy w Łodzi NIKOŁAJA KOLADĘ – czołowego rosyjskiego dramatopisarza, reżysera, aktora i dyrektora prywatnego Teatru Kolada w Jekaterynburgu.
Znany na całym świecie autor ponad dziewięćdziesięciu sztuk został zaproszony przez Dyrekcję Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi do realizacji dwóch spektakli. Już 16 marca, o godzinie 19.00, zapraszamy na Dużą Scenę Teatru, gdzie odbędzie się premierowy pokaz „BABY CHANEL” Nikołaja Kolady w reżyserii samego autora. Dzień później, 17 marca, o godzinie 19.00, na Małej Scenie, premiera „MARZENIA NATASZY” Jarosławy Pulinowicz, również w reżyserii Kolady.
Poniżej informacje o realizacjach.
Nikołaj Kolada
BABA CHANEL

Przekład: Agnieszka Lubomira- Piotrowska

Reżyseria: Nikołaj Kolada

Scenografia: Justyna Łagowska
Opracowanie muzyczne: Rafał Kowalczyk
Asystent reżysera: Marta Baraszkiewicz
Tłumaczenie na próbach: Barbara Twardosz- Droździńska

występują:
Kapitolina Pietrowna: Barbara Marszałek
Sara Abramowna: Milena Lisiecka
Iraida Siemionowna: Zofia Uzelac
Nina Andriejewna: Bogusława Pawelec
Tamara Iwanowna: Dorota Kiełkowicz
Roza Nikołajewna: Ewa Audykowska- Wiśniewska
Siergiej: Mariusz Ostrowski

W auli Domu Kultury Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Głuchoniemych,
dość zaawansowane wiekiem chórzystki zespołu „Olśnienie” świętują jubileusz 10 – lecia.  Uroczysty nastrój psuje pojawienie się Rozy Nikołajewnej, tytułowej Baby Chanel,
w której młody szef chóru widzi nową solistkę…
ale, czy taka zmiana znajdzie aprobatę energicznych emerytek?

„Baba Chanel” to słodko- gorzka opowieść, w której śmiech podszyty jest smutną refleksją nad naszą współczesnością.
Bo czy w czasach powszechnego kultu młodości, gdy starość wciąż jest tematem tabu, seniorzy mogą mieć śmiałe plany na przyszłość, pasje i radość życia, nie wywołując pewnej konsternacji?

Kolada mówił: „Każdy z nas w każdym wieku pragnie szczęścia. Każdy chce żyć pięknym, godnym i aktywnym życiem. Aż do końca”.

Jarosława Pulinowicz
MARZENIE NATASZY

przekład – Agnieszka Lubomira Piotrowska

reżyseria – NIKOŁAJ KOLADA

scenografia – Justyna Łagowska
opracowanie muzyczne – Rafał Kowalczyk                    
asystent reżysera – Filip Gieldoń
inspicjent, sufler – Ewa Bojanowska                                                      
tłumaczenie na próbach – Barbara Twardosz-Droździńska

występują – Agnieszka Skrzypczak, Karol Puciaty

Banina i Wiernikowa – dwie szesnastoletnie Natasze, które różni niemal wszystko: pochodzenie, status społeczny, zainteresowania i plany na przyszłość. Co wspólnego mogą mieć ze sobą harda wychowanka „bidula” i chowana pod kloszem gwiazda młodzieżowego programu telewizyjnego?

Czy paląca potrzeba bliskości i akceptacji, a także upór i bezwzględność w dążeniu do celu charakteryzują jedynie nastolatki z rosyjskiej prowincji? A wreszcie, jak w starym szlagierze, pytanie podstawowe – „o czym marzy dziewczyna, gdy dorastać zaczyna”?

„Marzenie Nataszy” to kompilacja dwóch monodramów („Marzenie Nataszy” i „To ja wygrałam”) autorstwa młodej rosyjskiej dramatopisarki – Jarosławy Pulinowicz. Premiera sztuki odbyła się w 2009 roku i od tego czasu monodram doczekał się ponad 40 realizacji w teatrach repertuarowych i około 60 w teatrach amatorskich i studenckich – nie tylko w Rosji, ale także w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i w Niemczech. Już wkrótce, na Małej Scenie Teatru Jaracza, próba diagnozy stanu współczesnej młodzieży na przykładzie historii dwóch rosyjskich nastolatek. W „diagnozowaniu” uczestniczą: Nikołaj Kolada (reżyseria) , Agnieszka Skrzypczak i Karol Puciaty.

Wszystkich Państwa, którzy są zainteresowani spotkaniem z realizatorami, prosimy o kontakt z Działem Reklamy i Promocji Teatru (Anna Zgoda – 609138082 lub Anna Królikowska – 501179087) w celu ustalenia ewentualnych terminów.
O terminach prób prasowych poinformujemy wkrótce.

Z serdecznymi pozdrowieniami, z ogarniętego gorączką przedpremierową Teatru,

Anna Królikowska
Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi

Leave a Reply