Ostatnie spektakle „Niżyńskiego”

”Aktorstwo najwyższej klasy”, „wprost niewiarygodny pokaz aktorskiej siły”, „wstrząsające, przerażające, porażające prawdą – takie jest wyznanie podszyte psychozą. Taki jest Niżyński. Taki jest Kamil Maćkowiak, wcielający się w jego postać.”  – tak o Niżyńskim pisali recenzenci tuż po premierze. 3 grudnia 2005 roku Kamil Maćkowiak po raz pierwszy wcielił się w postać „Boga tańca”. Od chwili premiery monodram bije rekordy popularności.

Występy gościnne, wyjazdy festiwalowe, zaproszenia zagraniczne. A wreszcie to, co cieszy każdego aktora, reżysera i dyrektora teatru – liczne nagrody! „Niżyński” ma ich całą kolekcję, między innymi  Złota Maska, Nagroda WROSTJA (2006), Główna Nagroda na Festiwalu „Monokl” w Petersburgu czy Thespis Media Award w Kilonii. Kultowy bohater, nowatorska reżyseria, charyzmatyczny aktor – to recepta na sukces.
Jednak nic nie trwa wiecznie… Po ośmiu latach triumfu Niżyńskiego nadszedł czas na pożegnanie z tytułem. 9 i 10 marca ostatnia szansa na spotkanie z „Bogiem tańca”.  Nie widziałeś jeszcze, jak to jest „tańczyć rzeczy straszne”? Wstrząsająca opowieść o sztuce, zakazanej namiętności i szaleństwie po raz ostatni na deskach Teatru Jaracza. Tu trzeba być!

NIŻYŃSKI
reżyseria i scenografia – Waldemar ZAWODZIŃSKI
scenariusz – Waldemar ZAWODZIŃSKI, Kamil MAĆKOWIAK
Teatr Jaracza w Łodzi, Scena Kameralna, premiera 3 grudnia 2005 roku
Nagrody:
Nagroda Główna na VI Międzynarodowym Festiwalu Monodramów „Monokl” w Sankt Petersburgu.
Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego.
Nagroda Aktorska na 40. Międzynarodowych Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu ufundowana przez PKO Bank Polski.
Złota Maska za najlepszą kreację aktorską męską w sezonie 2005/2006.
Nagroda Publiczności dla najlepszego aktora na 46. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.
Nagroda Promocyjna im. K. Krzanowskiego na Ogólnopolskim Przeglądzie Małych Form „KONTRAPUNKT” w Szczecinie.
Nagroda „Media Thespis Award” na Międzynarodowym Festiwalu Monodramów THESPIS w Kilonii.
Grand Prix – Nagroda Publiczności na 20 Jubileuszowym Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Zderzenie” w Kłodzku

Anna Królikowska

 

Leave a Reply