Teatralne prawdy w Instytucie Grotowskiego

W najbliższy weekend Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu będzie miejscem pełnym wyjątkowych teatralnych wydarzeń. Już w najbliższy piątek w Sali Kinowej (22 lutego) odbędzie się wykład poświęcony Konstantemu Stanisławskiemu, który poprowadzi prof. Juliusz Tyszka. W Sali Teatru Laboratorium zaprezentowany zostanie natomiast pokaz pracy Aleksandry Kugacz „Wyjścia”.

 

Pokaz pracy „Wyjścia” Aleksandry Kugacz to siódma prezentacja w ramach cyklu „Monosytuacje”, poświęconego małym formom teatralnym, który realizowany jest przez Instytut Grotowskiego od początku lutego. „Wyjścia” inspirowane są prozą Herty Müller, niemieckiej noblistki, która urodziła się i dorastała w Rumunii rządzonej przez Nicolae Ceauşescu.

 

Prezentacja podejmuje temat trudnych wyborów w sytuacji braku alternatyw, w której tytułowe „wyjścia” nie stanowią żadnego rozwiązania. To także historia człowieczeństwa zniewolonego przez morderczy reżim. „Wyjścia” nie są jednak polityczną wypowiedzią, choć rumuńskie realia zainspirowały twórców, a raczej uniwersalną opowieścią o oprawcach i ofiarach epoki reżimu, usiłującą ukazać prawdę o człowieku

Prawdy na temat Konstantina Stanisławskiego będzie również dociekał podczas wykładu w ramach kursu wiodącego Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań prof. Juliusz Tyszka. Zastanowi się on, czy słynny reformator był prymitywnym samoukiem czy może subtelnym znawcą teatru. Odpowie też na pytanie, czy jego „system” jest wciąż obecny w praktyce szkół teatralnych. Prelekcja zatytułowana „Stanisławski – autor kilku prostych prawd, o których zdążyliśmy gruntownie zapomnieć” odbędzie się w piątek (22 lutego) o godz. 18.00. Wstęp wolny.

Konstanty Stanisławski był rosyjskim aktorem, reżyserem i pedagogiem, twórcą Moskiewskiego Teatru Artystycznego (MChAT), który zreformował dwudziestowieczną sztukę aktorską. Autor słynnego „systemu”, swoją drogę twórczą opisał w książce „Moje życie w sztuce”. Jego idee wywarły wpływ na niemal wszystkich twórców teatru XX wieku, z Jerzym Grotowskim włącznie.

Aleksandra Kugacz jest absolwentką filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego, związaną z teatrem Studio Czyczkowy. Uczestniczyła w programie stażowym Teatru ZAR i prowadziła warsztaty teatralne „Sztuka Dialogu” w Polsce, Niemczech, Francji i na Ukrainie. Razem z Jerzym Welterem, z wykształcenia teatrologiem i reżyserem, przygotowała monodram „Watt” inspirowany prozą Samuela Becketta. Welter jest założycielem teatru Studio Czyczkowy. Reżyserował również spektakle dla teatrów niezależnych w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu.

Pokaz pracy Aleksandry Kugacz „Wyjścia” odbędzie się w piątek i sobotę (22 i 23 lutego) o godzinie 19.00 w Sali Teatru Laboratorium (Rynek-Ratusz 27). Wykład prof. Tyszki „Stanisławski – autor kilku prostych prawd, o których zdążyliśmy gruntownie zapomnieć” odbędzie się w piątek (22 lutego) w Sali Kinowej Instytutu Grotowskiego (Rynek-Ratusz 27) o godz. 18.00. Wstęp wolny. Więcej informacji na temat wydarzeń na www.grotowski-institute.art.pl.

Leave a Reply