„Kot w butach” w krakowskim Ludowym

Kot w butach ma już 316 lat (a może więcej…). Po raz pierwszy opublikował go w swoim zbiorze „Bajki Babci Gąski” Charles Perrault. Jednak najstarsza wersja tej opowieści pochodzi z XVI wieku i zapisał ją Giovanni Francesco Straparola.

Wersji bajki istnieje dziś tyle, że trudno byłoby je zliczyć. Ale warto wspomnieć, że na początku XX w. Cesar Cui skomponował na jej podstawie krótką operę dla dzieci, a nieco później Walt Disney stworzył czaro-biały film „Puss in Boots”, jednak jego fabuła odbiegała od tradycyjnej wersji. Podobnie, jak dobrze znanego dzieciom filmu wytwórni Dream Works o kocie w butach, który do naszych kin trafił przed niespełna dwoma laty…

Wersja jaką najmłodszym proponuje Teatr Ludowy może nie jest najbardziej tradycyjna, ale za to atrakcyjna. Nasz Kot ma tyle wdzięku, co aktorka Patrycja Durska! A jego opowieść malowana światłem i przetykana piosenkami na pewno rozbawi najmłodszą publiczność, ale też czegoś nauczy. W końcu najmłodszy z synów Młynarza, Janek, zgodnie z wolą ojca wyruszył w świat, żeby nabrać mądrości… W tę pełną przygód drogę w ślad za młynarczykiem serdecznie zapraszamy naszych najmłodszych widzów.

Jarosław Szwec na motywach bajki Zenona Laurentowskiego „Kot w butach” KOT W BUTACH

Kot, który ludzkim głosem gada i rozum ma nie od parady to nie lada dziwo. Każdy chciałby takiego zobaczyć… A Kot w butach w Teatrze Ludowym na dodatek jeszcze śpiewa (i to jak!) i tanecznym krokiem wyprowadza Janka-młynarczyka z jego biedy i kłopotów.

Historia trzech braci, jednego kota, króla Tęgoskóra, królewny Purchawki i złego czarnoksiężnika Gromiwoja, który oczywiście przegrywa w starciu z kocim sprytem i pomysłowością, została śpiewająco opowiedziana przez aktorów naszego Teatru oraz studentów KSTiF.

Zapraszamy wszystkie dzieci i miłośników zwierząt futerkowych na spektakl muzyczny na motywach bajki Zenona Laurentowskiego „Kot w butach”.

 

Reżyseria: Jarosław Szwec
Opieka artystyczna: Jacek Strama
Asystent reżysera: Piotr Piecha
Choreografia: Romana Agnel
Scenografia i kostiumy: Kinga Stanowska
Muzyka: Piotr Piecha

Konsultacje muzyczne: Jerzy Kluzowicz
Popisy akrobatyczne: Łukasz Banach
Inspicjent: Anita Wilczak – Leszczyńska
Sufler: Martyna Rezner
Występują: Patrycja Durska, Małgorzata Krzysica, Iwona Sitkowska, Barbara Szałapak, Anna Warchał (gościnnie), Jacek Joniec, Jan Nosal, Piotr Piecha, Jarosław Szwec
oraz gościnnie Studenci KSTiF: Sylwia Kobus, Dorota Zajda, Beata Kustra, Anna Ortyl,
Justyna Leńczowska, Ewa Zawis, Aneta Dudek, Marzena Figiel, Dominika Dyba, Paweł Mordarski, Dawid Faron.

Premiera: 23 lutego 2013r. godz. 17.00 Duża Scena

 

Leave a Reply