Zemsta ze Zborowskim na 40-lecie

 

Już jutro premiera Zemsty w Och-teatrze z Wiktorem Zborowskim w roli Milczka. Tą rolą Zborowski obchodzi 40-lecie pracy scenicznej. WA roli czesnika partnertuje mu Cezary Żak, spektakl reżyseruje Waldemar Śmigasiewicz.

 

Wiktor Zborowski to jeden z najbardziej charakterystycznych aktorów sceny teatralnej i filmowej. Szkołę teatralną ukończył w Warszawie. Do jego ważniejszych kreacji teatralnych należą: Harry w Sie kochamy w reż. M. Sławińskiego, Papkin w Zemście w reż. G. Holoubka, Shitz w Shitzu w reż. A. Tyszkiewicza, Don Kichot/Cervantes w Człowieku z La Manchy w reż. J. Gruzy, Pan Darling/Kapitan Hak w Piotrusiu Panie w reż. J. Józefowicza, Mackie Majcher w Operze za 3 grosze w reż. K. Zaleskiego, Jonathan Peachum w Operze za trzy grosze w reż. L. Adamika, Prokurator Diego w Małżeństwie pana Missisipi w reż. J. Warmińskiego.

 

Aktor ma na swoim koncie także kilkadziesiąt ról w Teatrze Telewizji, występuje również często w Teatrze Polskiego Radia. W telewizji zadebiutował rolą w Czterdziestolatku w reż. J. Gruzy. W jego dorobku filmowym znajdują się role w: CK Dezerterach i Złocie Dezerterów w reż. J. Majewskiego, Sztuce kochania w reż. J. Bromskiego, Siekierezadzie w reż. W. Leszczyńskiego, Ogniem i mieczem oraz Starej baśni w reż. J. Hoffmana, Rysiu w reż. S. Tyma, Małej maturze 1947 w reż. J. Majewskiego. W 1997 r. Wiktor Zborowski uhonorowany został odznaką Zasłużonego Działacza Kultury. Do wielkich pasji aktora należą wędkarstwo i golf. Handicap 12,6 (chwilowo). W Teatrze Polonia występuje w Boskiej P. Quiltera w reż. A. Domalika i w Pod mocnym aniołem J. Pilcha w reż. M. Umer.

Leave a Reply