Koszalin, styczeń- marzec 2013

Pierwszy kwartał w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie, kierowanym od 2007 roku przez Zdzisława Derebeckiego, będzie niezwykle pracowity – w styczniu i marcu teatr proponuje widzom po kilkanaście spektakli, a w lutym – ponad dwadzieścia!

 

Wprawdzie premiera nowego spektaklu przewidywana jest dopiero na marzec (w okolicach Dnia Teatru), ale repertuar pierwszych miesięcy 2013 roku, składający się z granych już i lubianych sztuk, jest niezwykle bogaty i różnorodny – od Różewiczowskiej Kartoteki, poprzez melodramat (Kobieta z przeszłości), prześmiewczo-gorzki spektakl Historia Polaka w obrazkach, czyli odlot w czasie 2, komedie (Wieczór kawalerski, Prywatna klinika), spektakle muzyczne (Cafe Sax i Jesteśmy na wczasach czyli polska miłość) aż po bajki i inne przedstawienia dla dzieci i młodzieży (Pippi Pończoszanka, Carski syn). Premiera trzeciej zimowej propozycji dla dzieci – Calineczki (reżyseria Małgorzata Wiercioch i Zdzisław Derebecki) odbyła się kilka tygodni temu – 15 grudnia 2012 roku.

Na szczególne podkreślenie w tym kwartale zasługuje nowa oferta cenowa BTD – Czwartki po 10 złotych, a także – Ferie w teatrze.

Na 16 marca zaplanowana jest premiera spektaklu Wojna nie ma w sobie nic z kobiety według powieści Swietłany Aleksijewicz (adaptacja sceniczna i reżyseria: Paweł Palcat, scenografia: Małgorzata Bulanda, choreografia: Witold Jurewicz, muzyka: Filip Zawada) Za tę książkę Swietłana Aleksijewicz otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego i Angelusa.

Wojna nie ma w sobie nic z kobiety to zapis rozmów z kobietami, które służyły w wojsku (w Armii Czerwonej), albo były w partyzantce, nie tylko jako sanitariuszki czy radiotelegrafistki, ale na wszystkich stanowiskach. O wojnie najczęściej nie potrafiły zapomnieć, żyły z jej balastem, w jej cieniu, niektóre z wielką goryczą mówią o tym, jak naprawdę wyglądała…

W rozmowie z Joanną Krężelewską (Głos Koszaliński z 8 września 2012 roku) dyr. Zdzisław Derebecki powiedział: Zaproponowałem Pawłowi Palcatowi, który pokazał w Koszalinie „Zrozumieć H.”, adaptację książki Swietłany Aleksijewicz. Pomyślałem, że dla dzisiejszego pokolenia, które wojnę zna tylko z newsów, a nie wie, jak dotyka człowieka, będzie to coś ważnego. Zobaczą wojnę od najgorszej strony, jak odziera z człowieczeństwa.

 

Opracowała: Maria Ulicka

Leave a Reply