Kielce, styczeń-marzec 2013

Kielce

Mój niepokój ma przy sobie broń taki tytuł nosi sztuka Mateusza Pakuły, której prapremiera odbędzie się 12 stycznia 2013 r. w Teatrze im. Stefana Żeromskiego.

Natomiast 26 stycznia będzie można obaczyć premierę znanej sztuki Tennessee Williamsa Kotka na gorącym blaszanym dachu. Wyreżyseruje ją Katarzyna Deszcz. Kotka… jest przejmującym studium zakłamania, samotności czy też osamotnienia, rozpaczy, braku umiejętności wyrażania i przyjmowania uczuć. Te problemy raczej nigdy się nie zdezaktualizują.

Opr. Ewa Sośnicka – Wojciechowska

[na zdj. plakat do sztuki Mateusza Pakuły]

 

Kielecki Teatr Tańca zaplanował na 16 marca 2013 premierę Święta wiosny w choreografii (z 2001 roku) wybitnego francuskiego twórcy, Angelina Preljocaja.

Wydarzenie odbędzie się na scenie Kieleckiego Teatru Tańca i zostanie zarejestrowane, a następnie pokazane w kwietniu na antenie ogólnopolskiej telewizji (będzie także w wersji 3D dla kin) pod nazwą „Święto wiosny. Świętokrzyska magia praczasów”. Polską wersję Święta wiosny Preljocaja dla dwunastu tancerzy (6 tancerek i 6 tancerzy) przygotowuje asystentka choreografa, Claudia De Smet. Spektakl będzie trwać 40 minut.

Prapremiera baletu Święta wiosny z muzyką Igora Strawińskiego i choreografią Wacława Niżyńskiego wywołała w 1913 roku w Paryżu jeden z największych skandali w historii muzyki – wszystkie elementy tego dzieła były dla ówczesnych gustów oburzające. Pogański obrzęd święta wiosny był barbarzyński i dziki, tak jak muzyka stworzona przez Strawińskiego. Choreografia Preljocaja jest równie ostra i brutalna, toteż zapowiedziano, że będzie to spektakl tylko dla dorosłych.

Opr. Anna Leszkowska

Leave a Reply