Jelenia Góra, styczeń-marzec 2013

Jelenia Góra

Teatr im. Cypriana Kamila Norwida planuje w styczniu dwie premiery. Pierwsza to premiera studencka sztuki Yukio Mishimy Madame de Sade, której premiera miała miejsce 29 września 2012 r. [na zdj: scena ze spektaklu/ Copyright; Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Gorze].

Wyreżyserował ją Krzysztof Prus, autorem scenografii jest Marek Mikulski, a występują: Elwira Hamerska-Kijańska, Elżbieta Kosecka, Katarzyna Janekowicz, Iwona Lach, Anna Ludwicka-Mania, Małgorzata Osiej- Gadzina. Madame de Sade to z jednej strony błyskotliwy dyskurs o dobru i złu, prawie do swobody wyrażania uczuć oraz uleganiu im. A z drugiej: opowieść o erotyce, pięknie i brzydocie, o sile wyobraźni i niezłomności w obronie własnych przekonań – nawet wbrew obowiązującym normom obyczajowym i moralnym.

 

A 26 stycznia 2013 r. na Scenie Studyjnej będzie można obejrzeć premierę monodramu Dancing w kwaterze Hitlera wg książki Andrzeja Brychta. Autorem adaptacji i opracowania tekstu jest aktor – Robert Dudzik, który wystąpi z tym monodramem. Dla tych, którzy nie znają książki (kiedyś była hitem!) – krótki opis : bohater wspomina na scenie pobyt na Mazurach i swą pierwszą wielką miłość, która tam spotkał. Jednak to, co dla chłopaka było wielki romansem, dla obiektu jego uczuć okazało się zwyczajną wakacyjną przygodą – taką samą, jak romans z niemieckim turystą, który wcześniej, podczas wojny jako więzień, budował kwaterę Hitlera w Kętrzynie.

Opr. Ewa Sośnicka – Wojciechowska

Leave a Reply