Toruń, styczeń-marzec 2013

Toruń

Przełom 2012/2013 był pracowitym czasem dla toruńskich teatrów. W nowy rok 2013.Teatr im. Wilama Horzycy oraz Teatr „Baj Pomorski” wkraczają z prapremierami. Już od pierwszych dni stycznia na scenie Baja Pomorskiego będzie można obejrzeć pierwszą realizację tekstu Maliny Prześlugi pt.: Pręcik (prem. 30 grudnia 2012). W konwencji teatru przedmiotu połączonego z grą w planie aktorskim Zbigniew Lisowski tworzy opowieść o przywiązaniu i miłości zwykłych przedmiotów do człowieka. Pewnego dnia para kapci, budzik, pluszowy miś, poduszka odkrywają, że ich mała właścicielka zniknęła. Na wieść o tym, że dziewczynka pojechała do szpitala, bo przygasł w niej tytułowy „pręcik” – to coś, co świeci w środku każdego człowieka, gdy jest zdrowy i szczęśliwy – przedmioty podejmują wyprawę ratunkową. Przedstawienie z dużą subtelnością odsłania piękno takich uczuć jak oddanie, przywiązanie, poświęcenie, troska i miłość.

Prapremierę Pięciu róż dla Jennifer Annibale Ruccello przygotowali aktorzy Teatru im. W. Horzycy w ramach Sceny Propozycji Aktorskich pod reżyserską ręką Marii Spiss (prem. 19 stycznia). To lekko napisana czarna komedia o transwestytce Janiffer, która w wyniku dziwnej awarii telefonów na osiedlu odbywa serię absurdalnych rozmów z pomyłkowo łączonymi osobami. Groteskową sytuację nasyca grozą wieść o kolejnych ofiarach grasującego w mieście mordercy transwestytów. W Pięciu różach dla Jannifer mocno wybrzmią pytania o tożsamość. Tekst Igora Bauersima Body Art, który w marcu wyreżyseruje Ana Nowicka, prowokować będzie do rozmowy o granicach artystycznej kreacji, o odpowiedzialności w sztuce i moralnych aspektach tworzenia uwikłanego w biznes i marketing. Każdej premierze w Teatrze im. W. Horzycy towarzyszyć będą warsztaty teatralne inspirowane tematyką i teatralnym kształtem przedstawień. (mw)

9 marca planowana jest premiera sztuki (prapremiera polska) Igora Bauersima Body Art (Tattoo) w przekładzie Karoliny Bikont. Spektakl reżyseruje Ana Nowicka. Lea i Fred są parą. Fred jest pisarzem, ale do tej pory nie odniósł jeszcze sukcesu. Lea jest aktorką, która wciąż nie może znaleźć odpowiedniej dla siebie roli i pracuje w radiu internetowym. Jej siostra Naomi jest kobietą biznesu, prowadzi galerię sztuki współczesnej. Jako uznany artysta (twórca znanych instalacji) wraca ze Stanów ich przyjaciel, Tiger. Zepsuty przez sławę i pieniądze, postanawia stworzyć „dzieło”, które stanie się najgłośniejszym wydarzeniem zbliżających się targów sztuki. „Dzieło” to stopniowo psuje relację między Leą i Fredem, ich życie zmienia się koszmar. A gdy wychodzą na jaw intencje Tigera, kończy się to dla niego tragicznie. Wystąpią: Aleksandra Bednarz, Matylda Podfilipska, Paweł Kowalski, Tomasz Mycan, Arkadiusz Walesiak. (esw)

Każdego roku wydarzeniem teatralnym marca są Alternatywne Spotkania Teatralne KLAMRA, które odbędą się już po raz dwudziesty pierwszy. Od 9 do 16 marca w nowych salach studenckiego Klubu “Od Nowa” spotkają się teatry niezależne różnych nurtów i estetyk, zespoły doświadczone i młodzi twórcy teatralnej alternatywy. Ostateczny program festiwalu jeszcze się kształtuje, ale już wiadomo, że na tegorocznej KLAMRZE wystąpi Dada von Bzdulow, laureat nagrody publiczności w 2012 r. za przedstawienie Caffé Late (z zespołem SzaZa). Informacji o festiwalu można szukać na stronie: www.klamra.umk.pl. (mw)

Opr. Marzenna Wiśniewska, Ewa Sośnicka -Wojciechowska

Leave a Reply