Przed premierą KORCZAKA

 

14 grudnia czeka nas premiera PODWÓRKA KORCZAKA. Spektakl wg scenariusza i w reżyserii Pawla Paszty przygotowuje Teatr HOTELOKO we współpracy z Teatrem Kamienica, w którego siedzibie spektakl będzie prezentowany.

 

PODWÓRKO KORCZAKA idzie za myślą Janusza Korczaka: patrzy na życie oczami dziecka. Dorośli aktorzy rozmawiają językiem czystym, prostym. Śpiewają, skarżą się, pytają – próbują odkryć prawdę o sobie i o świecie. Historia z getta, oparta na autentycznych wydarzeniach, uchwycona w dramaturgii iście podwórkowej: od śmiechu i beztroskich rozmów, przez filozofię, awanturę, po płacz i łzy. Sceny zabawne przeplatane refleksyjnymi monologami z Pamiętnika z getta. Autorski projekt z ważną rolą muzyki na żywo.

 

Spektakl przeznaczony jest dla młodzieży i widzów dorosłych.

TEATR HOTELOKO powstał z inicjatywy aktorki i producentki Agaty Życzkowskiej. Działa pod skrzydłami Fundacji Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ [frt:nf]. Nazwa teatru jest ściśle związana z ideą: Teatr HOTELOKO nie ma swojej stałej siedziby, a twórcy mogą pracować w różnych miejscach w Polsce i na świecie. Teatr nie ma też stałej grupy artystów, do kolejnych projektów zapraszani są różni twórcy. Do tej pory zostały zrealizowane dwa spektakle: PRACOWNIA LUDICA №2 przy współpracy z ENCZIMA Teatro z Madrytu oraz Końce świata w reżyserii Karoliny Kirsz. Spektakl „Podwórko Korczaka” powstał przy współpracy z Teatrem KAMIENICA.

 

Spektakl realizowany dzięki dotacji Instytutu Książki w ramach obchodów Roku Korczaka

 

Projekt wspierany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Ambasadę Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie//Gefördert aus Mitteln der Stiftung für deutsch-polnische Zusammenarbeit und der Bundesrepublik der Deutschland Botschaft in Warschau

 

Więcej info:

www.teatrkamienica.pl

www.fundacjarozwojuteatru.pl

www.facebook/TeatrHoteloko

 

PODWRÓKO KORCZAKA

na podstawie tekstów Janusza Korczaka

Scenariusz i reżyseria: Paweł Paszta

Scenografia: Ewelina Brudnicka

Muzyka i opracowanie muzyczne: Mateusz Dębski

Projekcje wideo: Thomas Harzem

Występują: Alicja Dąbrowska, Agata Życzkowska, Marcin Chochlew, Włodzimierz Press

Producent: Teatr HOTELOKO

Produkcja: Agata Życzkowska//Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ [frt:nf]

 

Projekt y graficzne: Katarzyna Szarek

Zdjęcia: Marta Ankiersztejn

Partner: Teatr Kamienica, Gaz-System S.A.

Współpraca: ATu Teatr, Muzeum Żydów Polskich w Warszawie,

Patronat honorowy: Rzecznik Praw Dziecka

Patronat medialny: Radio Planeta FM, teatralia.com.pl, independent.pl, kulturalnie.waw.pl , teatr dla was.pl, IRKA – Instytut Rozwoju Kultury Alternatywnej

 

Premiera Galowa: 14.12.2012/PIĄTEK godz. 20:00

Premiera Galowa: 16.12.2012/NIEDZIELA godz. 20:00

TEATR KAMIENICA, Piwnica Warsza, Al. Solidarności 93, Warszawa

Kolejne spektakle: 25 i 26 stycznia 2013

REZERWACJA BILETÓW: tel. 22 624 01 99/bilety@teatrkamienica.pl

 

BIOGRAMY ARTYSTÓW:

 

PAWEŁ PASZTA – reżyser. Ukończył Wydział Mechatroniki Politechniki Warszawskiej oraz Wydział Reżyserii Akademii Teatralnej. Jako asystent reżysera pracował z Natalią Babińską przy „Halce Wileńskiej”, Jarosławem Kilianem przy „Pinokiu”, Mikaelem Marmarinosem przy „Placu : Apokalipsa” i Grażyną Kanią przy „Sierotach”. Ukończył międzynarodowy kurs Teatru i Kultury Japońskiej organizowany przez UNESCO Chair w Bukareszcie pod okiem mistrzów nō, butō i kabuki. Jest instruktorem dramy i prowadzi zajęcia teatralne z młodzieżą. Wyreżyserował spektakle: „ Scenariusz dla trzech aktorów” oraz „Koszałki opałki” w Teatrze Żydowskim w Warszawie.

 

AGATA ŻYCZKOWSKA –aktorka i producent. Ukończyła Wydział Aktorski PWSFTvi Tw Łodzi w 2001r. Współpracowała m. in. z Iwoną Kempą, Waldemarem Zawodzińskim, Pawłem Szkotakiem. Otrzymała wiele nagród w tym dla Najlepszego Młodego Aktora w sezonie 2001/2002 w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Stworzyła od podstaw magazyn społeczno-kulturalny “RAZEM”, który prowadziła przez 4 lata jako Redaktor Naczelna. Jest inicjatorką powstania Fundacji Rozwoju Teatru 'NOWA FALA’ oraz Teatru HOTELOKO. Jest producentem wszystkich projektów Fundacji, w których często bierze udział także jako aktorka: „Turista”, Marius von Mayenburg, reż. Thomas Harzem, „Pracownia Ludica” – współpraca z Enczima Teatro w Madrycie, „Końce świata”, Marc Becker, reż. Karolina Kirsz.

 

EWELINA BRUDNICKA – scenograf. Studentka IV roku Scenografii na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii w Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Studia licencjackie zakończyła projektem dyplomowym na podstawie opery C.W. Glucka „Orfeusz i Eurydyka” w pracowni prof. M. Jarnuszkiewicza. Współtworzyła dekoracje do kilku filmowych etiud studenckich przy współpracy ze studentami szkół filmowych w Katowicach oraz Łodzi. Współpracuje z reżyserką Karoliną Kirsz. Opracowała scenografię i kostiumy do spektaklu „Pułapka” T. Różewicza w Teatrze Studio w Warszawie oraz do czytań performatywnych „Pamiętniki Mary Berg (Teatr Żydowski w Warszawie) i „Cyjanek o piątej” (Teatr HOTELOKO).

 

MATEUSZ DĘBSKI – kompozytor i pianista. Ukończył szkołę muzyczną im. E. Młynarskiego w klasie fortepianu oraz średnią szkołę muzyczną im. Fryderyka Chopina przy w Warszawie w klasie klarnetu, a następnie Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina – Wydział Kompozycji (dyplom w 2011r.). Laureat kilku ogólnopolskich konkursów. Ma za sobą debiut symfoniczny w Filharmonii Wrocławskiej. Współpracuje jako kompozytor lub pianista przy kilku spektaklach w repertuarze teatrów, m.in. Teatr Ateneum oraz Teatr Polski w Warszawie. Współtwórca grupy kabaretowej Macież . Otrzymał „nagrodę specjalną za wysoki poziom” jako akompaniator przy Festiwalu „Pamiętajmy o Osieckiej”.

 

THOMAS HARZEM – artysta wideo. Ukończył Szkołę Sztuki Wizualnej „CIMdata” w Berlinie (2000). W Teatrze Wytwórnia w Warszawie był reżyserem, autorem scenografii, adaptacji i wideo projekcji przy trzech spektaklach: „Polowanie na szczury” P. Turrini’ego na motywach utworu Willarda Manusa , „O lepszy świat” R. Schimmelpfenninga oraz „1 2 3 4 Baba Jaga Patrzy”. Ponadto współpracował z Michałem Zadarą, Janem Peszkiem, Łukaszem Kosem, Pawłem Szkotakiem. Zrealizował projekt Międzynarodowego Festiwalu WARSZAWA CENTRALNA 2010 'MIGRACJE’ pt. „TURISTA” na podstawie sztuki Mariusa von Mayenburga.

WŁODZIMIERZ PRESSaktor. Ukończył warszawską PWST w 1963 roku. Występował w wielu teatrach m.in. w warszawskich teatrach Kwadrat i Dramatycznym. Współpracował z Jerzym Grzegorzewskim, u którego zagrał m.in. w spektaklach „La Bohème”, „Wujaszek Wania” i „Cztery komedie równoległe” w Teatrze Studio w Warszawie, a następnie w „Operetce” Gombrowicza w Teatrze Narodowym. Jego debiut filmowy to „Rozwodów nie będzie”, a jako scenarzysta zadebiutował w filmie „Na dobranoc”. Popularność przyniosła mu rola Grigorija w serialu „Czterej pancerni i pies”. Jest także aktorem dubbingowym.

ALICJA DĄBROWSKA – aktorka. Ukończyła warszawską Akademię Teatralną w 2006 roku. Zagrała m.in. w dyplomie „Trzy siostry” w reż. Agnieszki Glińskiej. Przez dwa lata była związana z Teatrem Witkacego w Zakopanem, gdzie zagrała m.in. w spektaklu „Between” w reż. Andrzeja Dziuka. Ponadto wystąpiła w spektaklu ,,Oto idzie Panna Młoda” w reż. Grzegorza Chrapkiewicza w Teatrze Komedia w Warszawie. Otrzymała Nagrodę im. Andrzeja Nardellego za najlepszy aktorski debiut w sezonie2007/2008 za rolę Abigail Williams w spektaklu „Czarownice z Salem”. Zagrała m.in. w filmach ,,Katyń” reż. Andrzej Wajda, ,,Świadek koronny” reż. J. Sypniewski oraz ,,Rewers” reż. Borys Lankosz.

 

MARCIN CHOCHLEW – aktor. Ukończył PWSFTviT w Łodzi w 1999 roku, gdzie z dyplomem „Niezidentyfikowane szczątki ludzkie oraz prawdziwa natura miłości” Brada Frasera, w reżyserii Jana Maciejowskiego, zdobył Grand Prix za najlepszy spektakl, na międzynarodowym festiwalu szkół teatralnych w Brnie. Aktualnie na deskach teatralnych można go zobaczyć w przedstawieniu „Scenariusz dla trzech aktorów” Bogusława Schaeffera na kameralnej scenie Mazowieckiego Teatru Muzycznego w Warszawie oraz spektaklu „Para Para” Witolda Bielińskiego granego w różnych ośrodkach kultury w całej Polsce. Grał m.in. w serialach „Plebania”, „M jak Miłość”, „Czułość i Kłamstwa” i „Na Wspólnej”.

Leave a Reply