Laureaci festiwalu VizuArt

 

 

Piotr Lachmann znalazł się wśród laureatów festiwalu VizuArt (publikujemy komunikat jury pod przewodnictwem Leszka Mądzika). O jego twórczości, o Videoteatrze POZA, a także o premierze Ja im jeszcze pokażę. Hommage à Różewicz piszą w najnowszym numerze Yoricka (nr 34): Grażyna Korzeniowska (VIDEOTEATR POZA, czyli siła kreacji) i Tomasz Miłkowski (Różewicz w Videoteatrze).

 

W dniu 24 listopada 2012 roku obradowało jury Rzeszowskich Spotkań Teatralnych VizuArt Festiwal Scenografów i Kostiumografów, odbywających się w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie w dniach 17–25 listopada 2012 roku, w składzie: Leszek Mądzik – przewodniczący jury, Zofia de Ines, Adam Sikora, Zbigniew Taranienko, Henryk Waniek

po obejrzeniu sześciu spektakli konkursowych: „Wesele hrabiego Orgaza” Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej w Krakowie (reżyseria Jan Klata, scenografia Justyna Łagowska), „Galgenberg” Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie (reżyseria i scenografia Agata Duda-Gracz), „Bruno Schulz – historia występnej wyobraźni” Teatru Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (reżyseria Konrad Dworakowski, scenografia Andrzej Dworakowski), „Białe małżeństwo” Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach (reżyseria Weronika Szczawińska, scenografia Izabela Wądołowska), Ja im jeszcze pokażę. Hommage à Różewicz” Lothe Lachmann Videoteatr Poza (reżyseria i aranżacja videoprzestrzeni Piotr Lachmann), „Jajo węża” Teatru im. S. Jaracza w Łodzi (reżyseria Małgorzata Bogajewska, scenografia Justyna Łagowska) jury postanowiło przyznać następujące nagrody:

I nagrodę w wysokości 15 000 złotych ANDRZEJOWI DWORAKOWSKIEMU za scenografię do spektaklu „Bruno Schulz – historia występnej wyobraźni”, wystawionego przez Teatr Pinokio z Łodzi, a w szczególności za takie przekształcenie plastyki teatralnej i aktorstwa lalkowego, które stanowi o dramaturgii przedstawienia i w całości tworzy jego treści, a jednocześnie przybliża artystyczne wartości prozy i grafiki Brunona Schulza.

II nagrodę w wysokości 10 000 złotych JUSTYNIE ŁAGOWSKIEJ za kostiumy do spektaklu „Wesele hrabiego Orgaza” według powieści Romana Jaworskiego, wystawionego przez Narodowy Stary Teatr w Krakowie, z podkreśleniem ich zróżnicowania, bogatego opracowania i jakości artystycznych.

Oraz wyróżnienie w wysokości 5 000 złotych PIOTROWI LACHMANNOWI z zespołu Lothe Lachmann Videoteatr Poza za wysokiej jakości prace plastyczne nad spektaklem „Ja im jeszcze pokażę. Hommage à Różewicz”, opartym na dramacie Tadeusza Różewicza „Stara kobieta wysiaduje”, fragmentach poematów i materiałach dokumentalnych – a także za wieloletnie i konsekwentne badanie możliwości artystycznego przekazu z wykorzystaniem wizualnych środków elektronicznych.

Leszek Mądzik – przewodniczący

Zofia de Ines

Adam Sikora

Zbigniew Taranienko

Henryk Waniek

Rzeszów, 24 listopada 2012

 

Leave a Reply