Spotkanie z Tadeuszem Słobodziankiem

Wydawnictwo Czarne i Kino Atlantic zapraszają na spotkanie z Tadeuszem Słobodziankiem, dramatopisarzem i autorem książki “Śmierć proroka i inne historie o końcu świata”, które poprowadzi Grzegorz Chlasta. Po spotkaniu zapraszamy na projekcję spektaklu Teatru Telewizji “Car Mikołaj” w reżyserii autora. Spotkanie odbędzie się 26 listopada o godz. 20:00 w sali D Kina Atlantic (ul. Chmielna 33).

 

Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniu prosimy o przesłanie zgłoszenia do Artura Wolskiego ( artur@kinoatlantic.pl ). Liczba miejsc jest ograniczona.

„Śmierć proroka i inne historie o końcu świata”

Czy Mikołaj Regis to cudem ocalały car, który z pomocą mieszkańców Wierszalina przywróci dawny ład, a potem w dowód wdzięczności obdarzy ich łaskami? Czy wiejski prorok Ilja to nowy Chrystus, który przez powtórną śmierć i zmartwychwstanie zwycięży zło i ustanowi równość i sprawiedliwość? A może to dzięki Stalinowi zniknie stary, podły świat, a nadejdzie raj, w którym zaświeci czerwona gwiazda?

Trzy dramaty Tadeusza Słobodzianka opierają się na prawdziwych wydarzeniach ze wschodniej Białostocczyzny lat trzydziestych ubiegłego wieku, ale ich przesłanie jest dziś aktualne bardziej niż kiedykolwiek. Trylogia wierszalińska opowiada o poszukiwaniu sensu i porządku w zmieniającej się rzeczywistości, ale też o fanatyzmie religijnym i uprzedzeniach narodowościowych. Mówi o marzeniach o lepszym świecie, lecz także o ciemnocie i psychologii tłumu. O świętości i zakłamaniu. O prostocie i zacofaniu. O wierze i o manipulacji. Opowiada o życiu.

„Car Mikołaj”

Telewizyjna, autorska inscenizacja sztuki Tadeusza Słobodzianka. Spektakl zrealizowano w białostockich plenerach, w miejscach, gdzie rozgrywały się wydarzenia przywołane przez autora. W Krynkach, podbiałostockiej wsi, w okresie 20-lecia międzywojennego pojawił się Mikołaj Regis, handlarz dewocjonaliami, którego uznano za cudem ocalonego cara. Stary carski żołnierz Aleksy Bonifaciuk potwierdza jego tożsamość – tak mocno wierzy w powrót monarchy, że w wiernopoddańczym geście oddaje mu swoją córkę za żonę. Zbiorowe szaleństwo zaczyna ogarniać wszystkich.

Patron medialny książki: e-teatr.pl

 

 

Leave a Reply