Pierwszy dzień VoicEncounters za nami

 

 

Rozpoczął się ormiański projekt Teatru ZAR – „Moja milcząca siostro”. W sobotę odbyły się dwa panele dyskusyjne z udziałem znawców historii i kultury ormiańskiej z całego świata oraz niezwykły pokaz przekazywania tradycji śpiewu ormiańskiego. W niedzielę ciąg dalszy spotkań oraz koncert muzyki ormiańskiej.

N/z Spotkanie w siedzibie Instytutu im. Jerzego Grotowskiego. Fot. Karol Jarek

 

Jesteśmy po pierwszym dniu ormiańskiego projektu Teatru ZAR – „Moja milcząca siostro”. W sobotę 10 listopada, publiczność miała okazję uczestniczyć w dwóch panelach dyskusyjnych – „Historia ludobójstwa”, który poprowadził dyrektor Instytutu Komitasa w Londynie Ara Sarafian; oraz „Historia zakłamania”, w którym historykowi towarzyszyły Ayşe Günaysu – członkini Komitetu Wykonawczego w stambulskim oddziale Stowarzyszenia Praw Człowieka; oraz Talin Suciyan – doktorantka Uniwersytetu Ludwika Maximiliana w Monachium. Spotkania skoncentrowały się wokół tematyki zaprzeczania faktu ormiańskiego ludobójstwa przez tureckie władze. Kulminacją sobotnich wydarzeń VoicEncounters był niezwykły pokaz i dyskusja „Przekaz-Przemiana”, w którym udział wzięli mistrzowie śpiewu ormiańskiego ze Stambułu – Nışan Çalgıcıyan i Murat İçlinalçy oraz Aram Kerovpyan – śpiewak z katedry ormiańskiej w Paryżu. Spotkanie dotyczyło procesu przekazu ormiańskiego śpiewu modalnego i połączone było z krótkim pokazem, który publiczność nagrodziła owacjami na stojąco.

A już w niedzielę odbędzie się ostatni panel dyskusyjny – „Historia ignorancji” z udziałem Krzysztofa Czyżewskiego, prof. Ireny Grudzińskiej-Gross, Leszka Koczanowicza oraz Jarosława Freta. Spotkanie poświęcone będzie bierności Europejczyków oraz budowaniu „akordu milczenia” wokół aktów przemocy. Dwudniowe spotkania w głosie VoicEncounters zakończą przedstawienie projektu Teatru ZAR „Armine, Sister” oraz wyjątkowy koncert. W trakcie niedzielnego spotkania, połączonego z prezentacją projektu filmowego „Winds of Armine – Expedition to Anatolia”, zaprezentowane zostaną podstawowe kierunki pracy Teatru ZAR nad nowym spektaklem. Kulminacją dwudniowej refleksji na temat tragicznej historii Ormian i bogactwa zniszczonej kultury będzie niezwykły koncert rodziny Kerovpyan i Teatru ZAR ze specjalnym udziałem Nışana Çalgıcıyana i Murata İçlinalçy. Koncert finałowy odbędzie się w niedzielę 11 listopada o godzinie 20.00, w kościele św. Antoniego z Padwy. Wstęp wolny. Miejscem pozostałych spotkań w ramach VoicEncounters będzie Sala Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego (Rynek-Ratusz 27).

Więcej informacji na www.grotowski-institute.art.pl oraz www.voicencounters.art.pl.

Leave a Reply