Peszek kontra Peszek!

 

 

Jan Peszek i Błażej Peszek w nowym spektaklu POJEDYNEK – ZABAWA W DETEKTYWA wg Anthony’ego Shaffera. Jan Peszek w roli kabotyńskiego literata – milionera zdradzanego przez młodą żonę oraz Błażej Peszek jako jej kochanek wpadający w pułapkę zastawioną przez zazdrosnego pisarza poczytnych kryminałów. Od 12 d0 14 listopada na scenie warszawskiego Teatru Polonia.

 

Pisarz Andrew Wyke zaprasza do swojego domu aktora, Milo Tindla. Przyjacielskie z pozoru spotkanie zmienia się w makabryczną grę, którą panowie toczą między sobą. Ponieważ ta gra nie ma reguł, wszystko jest możliwe. Widz i policja prowadząca śledztwo wpadają w sieć pułapek, zastawionych przez parę wyrafinowanych graczy.
Jan Peszek pojawia się w roli kabotyńskiego literata – milionera zdradzanego przez młodą żonę – a Błażej Peszek kreuje postać Jej kochanka, wpadający w pułapkę zastawioną przez zazdrosnego pisarza poczytnych kryminałów.

„Kontra” to świetnie napisany tekst, w którym śmiech przeplata się z grozą, od początku napięcie narasta, atmosfera jest gęsta i toczy się tajemniczy pojedynek na słowa i emocje, a my do samego końca nie wiemy, co było blefem ze strony bohaterów, a co faktami, które ten pojedynek wywołały.

Dwaj znakomici aktorzy świetnie tę atmosferę budują, sprawiając, że trudno spuścić ich z oka, a ich wzajemna relacja tworzy niezwykłą aurę. Tekst zaś pozwala na zaprezentowanie zarówno wielkiego talentu, jak i dopracowanego warsztatu aktorskiego.

Spektakl jest nową adaptacją sztuki Anthony’ego Shaffera („Detektyw”) z 1971 roku. Tekst ten był dwukrotnie ekranizowany – w 1972 roku przez Josepha L. Mankiewicza, z Laurencem Olivierem i Michaelem Cainem w rolach głównych (obsypana Oscarami), i w 2006 roku w adaptacji Harolda Pintera, wyreżyserowanej przez Kennetha Branagha, z Judem Law i ponownie Michaelem Cainem (wersja znana jako „Pojedynek”).

 

POJEDYNEK – ZABAWA W DETEKTYWA wg Anthony’ego Shaffera, tłum. Cecylia Wojewoda, adaptacja tekstu Błażej Baraniak, reż. Błażej Peszek, scenografia Mariusz Twardowski, występują Jan Peszek i Błażej Peszek

Leave a Reply