Nina Andrycz z nową książką

 

Ze stoickim spokojem i prawdziwą klasą przyjęła Królowa Polskiej Sceny Nina Andrycz wyrazy hołdu ze strony Festiwalu Piosenki Retro, odbierając Złoty Liść Retro z rąk prawnuka Mieczysława Fogga i wysłuchując cieniutkiego jak słomkowa herbata wykonania przesławnej piosenki Całuję Twoja dłoń, Madame przygotowanego na tę okazję przez dyrektora festiwalu.

 

Spotkanie miało miejsce 5 listopada w Domu Kultury Warszawa Śródmieście, obok siedziby wydawnictwa Książka i Wiedza, które opublikowało niedawno najnowszą książkę artystki, tym razem tom wspomnień, Patrzę i wspominam.

 

 

Sala na Smolnej pękała w szwach, dostawiano krzesła, a kilkadziesiąt osób podglądało spotkanie z korytarza. Nina Andrycz w znakomitej formie, przez 40 minut (na stojąco i bez mikrofonu) opowiadała o kolejach swego życia, zwłaszcza młodości, debiutu scenicznego i pierwszej, jedynej wielkiej miłości. Przeczytała też fragmenty książki, a nawet dała się namówić na recytację wiersza i wspomnienia dalekich azjatyckich podróży.

Przed podpisywaniem książki stawiła czoło niespodziance. Ze stoickim spokojem i prawdziwą klasą przyjęła królowa polskiej sceny Nina Andrycz wyrazy hołdu ze strony Festiwalu Piosenki Retro, odbierając Złoty Liść Retro z rąk prawnuka Mieczysława Fogga i wysłuchując słabiutkiego wykonania przesławnej piosenki Całuję Twoja dłoń, Madame przygotowanego na tę okazję przez dyrektora festiwalu. Prawnuk Fogga był w sweterku, ale i tak o mały włos a zemdlałby podczas wręczania Liścia, najwyraźniej poruszony spotkaniem w artystką.

Bohaterka wieczoru jest tegoroczną laureatką Nagrody im. Ireny Solskiej, przyznawanej przez polską sekcję Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych. Nina Andrycz wspomniała o tej nagrodzie z wyraźną atencją, o czym świadczy także reprodukcja Dyplomu Nagrody w promowanej właśnie książce – kto ciekaw nie szuka na stronie 441.

 

 

 

N/z Warszawa, 5 listopada 2012: Michał Fogg (prawnuk Mieczysława) i Wojciech Dąbrowski (dyr. art. OFPR) wręczają Złoty Liść Retro’2012 Królowej Sceny Polskiej Ninie Andrycz.

Leave a Reply