Czytania i wykłady w Teatrze Dramatycznym

 

Zapraszamy do Teatru Dramatycznego na czytania aktorskie sztuk antycznych, bajek i baśni, Biblii i apokryfów oraz wykłady. Po każdym spotkaniu dyskusja moderowana przez specjalistów z różnych dziedzin. Czytania i wykłady odbywają się w poniedziałki o godzinie 19:00 w Sali prób im. Zatorskiego. Wstęp wolny.

Pierwsze czytanie – „Persowie” Ajschylosa w reżyserii Adama Nalepy – odbędzie się 15 października o godzinie 19:00.

W tym sezonie czytamy w cyklach: „Toksyczna Rodzina Antyczna”, „Maska Jezus”, „Zapomniane w baśni”, „Lektury Lektora”. Odbędą się również wykłady poświęcone tragedii antycznej.

Projekt czytań „Toksyczna rodzina antyczna” ma przedstawić dwa podstawowe mity które były eksploatowane w tragedii greckiej – tebański i trojański –  w kontekście związków rodzinnych. Pojęcie toksyczności dla określenia wyniszczających emocjonalnie i fizycznie związków, zarówno rodzinnych jak i nierodzinnych, wprowadziła dwudziestowieczna psychologia. Przy zastosowaniu tego pojęcia do odczytania sytuacji bohatera tragedii antycznej otwiera się nowa perspektywa czytania tych dramatów, w których to nie klątwa rządzi człowiekiem, lecz człowiek klątwą. Eksperci: prof. Zbigniew Kadłubek, dr Cezary Żechowski, moderator: dr Agnieszka Jarzyńska-Bućko. W tym sezonie interesować nas będzie mężczyzna w tragedii antycznej.

Rozpoczynamy czytaniem, „Persów” Ajschylosa w reż. Adam Nalepa (15. X, godzina 19.00).

Moderatorem cyklu „Maska Jezus” jest prof. Tadeusz Bartoś, który wraz z zaproszonymi gośćmi analizować i interpretować będzie teksty biblijne, zastanawiając się nad figurą Jezusa.

Jezus, taki jakim był historycznie, dziś już nie istnieje. I nie mamy do niego dostępu. Istnieją tylko słowa o nim, historie, opowieści. Czytając Nowy Testament zajmujemy się tym, co ludzie o nim mówili i myśleli, a nie tym, kim był. Nie ma go, zginął nagle ponad 2011 lat temu. Pozostał w pamięci pokoleń, odtwarzanej przez wieki. Podobnie rzecz ma się z każdą przeszłością – sami sobie ją tworzymy, układamy z rozmaitych strzępów informacji, niczym puzzle, na własną miarę, na własne potrzeby.

Na pierwszym spotkaniu w cyklu przyjrzymy się teologii feministycznej i porozmawiamy o kobietach w Biblii. Fragmenty przeczyta Teresa Budzisz-Krzyżanowska (22. X, godzina 19:00)

Cykl „Zapomniane w baśni” ma na celu zbliżenie się do odpowiedzi na pytania „Co przeżyliśmy i zapomnieliśmy w baśni?” oraz „Jak można spojrzeć na baśń oczyma współczesnego dorosłego człowieka?” Na każde spotkanie złożą się czytania baśni przez wybitnych polskich aktorów oraz dyskusje z publicznością, w której udział wezmą zaproszeni antropolodzy, psychoanalitycy, teoretycy literatury i religioznawcy. Moderatorem cyklu jest dr Cezary Żechowski (doktor nauk medycznych, psychiatra, psychoanalityk). W tym sezonie zanalizujemy baśnie, które w swych opracowaniach przywołuje m.in. Bruno Bettelheim.

Pierwsze spotkanie z tego cyklu odbędzie się 5. listopada o godzinie 19.00.

 

Natomiast w cyklu „Lektury Lektora” czytać i analizować będziemy najnowsze współczesne dramaty. Gospodarzami tego cyklu są: teatrolog dr Agnieszka Jarzyńska-Bućko i dramatopisarz Tadeusz Słobodzianek.

Cykl wykładów przygotował prof. Zbigniew Kadłubek, filolog klasyczny, znawca tragedii greckiej, który zaproponuje m.in. następujące tematy spotkań:  „Zabójcą jesteś ty!”. Autorytet człowieka tragicznego, „Wiara też upada”. Scena i polis, „Ludzi gnębi strach”. Terapia teatru.

Pierwszy wykład – 26 XI, godzina 19:00

 

Na wszystkie czytania i wykłady wstęp wolny.

 

Leave a Reply