4 edycja ERY SCHAEFFERA

 

Fundacja Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA, kontynuując działania promujące twórczość Prof. Bogusława Schaeffera, zaprasza na 4 edycję projektu ERA SCHAEFFERA, która odbędzie się 16 października godz. 19.00 Teatrze Studio w Warszawie.

„Dorobek kompozytorski Bogusława Schaeffera jest ogromny i niezwykle różnorodny. Każdy jego utwór nosi piętno oryginalności, a komentarze odautorskie- które kompozytor chętnie do ich wykonań dołącza – zawierają elementy prowokacji.”

Polskie Centrum Informacji Muzycznej

Związek Kompozytorów Polskich

Październik 2002

 

Bogusław Schaeffer mimo wielkiego wkładu w rozwój Kultury Polskiej jest mało znany w naszym kraju. Dlatego celem Fundacji Przyjaciół Sztuk Aurea Porta jest przybliżenie jego twórczości, nie tylko jako dramatopisarza, ale też kompozytora.

ERA SCHAEFFERA to spektakl uniwersalny. Poprzez kompendium bogatej twórczości reżysera, reprezentuje polską muzykę współczesną na świecie. Schaeffer to nie tylko dramaturg, przede wszystkim wielki, znany na całym świecie kompozytor, pisarz, filozof i grafik. Po prostu Leonardo da Vinci XXI wieku – mówi aktor Marek Frąckowiak, Prezes Fundacji Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA, aktor.

W tym roku do projektu dołączą kolejni artyści zafascynowani osobą Mistrza. Wśród nich młode osoby i doświadczeni twórcy. Najmłodsza artystka Sara Dragan ma 13 lat / saradragan.pl/.

Gościem specjalnym 4 edycji będzie Prof. Richard Demarco, który poświęcił ogromną energię i pracę w promocję, jak sam się wyraził „największego współczesnego twórcy europejskiego Bogusława Schaeffera”. Projekt cieszy się coraz większym zainteresowaniem nie tylko wśród widowni, ale również wśród artystów, który do niego dołączyli w tym roku, a są nimi poza wymienionymi wyżej:

Michał Urbaniak

Sara Dragan

Marcin Wyrostek

  • Irinel Anghel kompozytorka i performerka z Bukaresztu, wielbicielka twórczości muzycznej Prof Schaeffera.

  • Zespół Amalgammes z Paryża i dyrygent Christophe Mangou. Zespół jest orkiestrą zmiennej geometrii, który porusza się w obszarze między kompozycją a improwizacją LED (Soundpainting). Christophe Mangou rozwija z nimi projekty interdyscyplinarne, których badania koncentrują się na relacji pomiędzy tekstem, gestem i muzyką. Zespół składa się z muzyków wykształconych klasycznie, jak i muzyków jazzowych, aktorów i tancerzy – /www.amalgammes.free.fr/

  • Sonar Quartett, wyróżniający się dokładnością interakcji, energiczną świadomością
    i tonalną wyrazistością. Zespół uwielbia eksperymentować. /http://www.sonarquartett.de/

  • Camerata Silesia zespół śpiewaków z Katowic, dyrygent Anna Szostak, www.camerata.silesia.pl /fortepian Gabriela Szyndzielorz/

 

A także fundamentalni już w ERZE SCHAEFFERA aktorzy i muzycy: Marek Frąckowiak, Waldemar Obłoza, Agnieszka Grzybowska, Agnieszka Wielgosz, Sean Palmer , Sopranistka Valentina Pennino , Sławomir Zubrzycki fortepian

oraz tancerze: Witold Jurewicz, Marlena Bełdzikowska, Izabela Chlewińska,

reżyseria i inscenizacja Maciej Sobociński

Więcej informacji na stronie: www.aureaporta.eu

 

Reżyseria i inscenizacja Maciej Sobociński

Produkcja Fundacja Przyjaciół Sztuk Aurea Porta

Koordynacja produkcji Beata Ikwanty

Asystent reżysera Kacper Iskra

Kierownik planu Marcin Załucki

Asystent Daria Kurowska

Dźwięk Piotr Gołębiewski

Światło Piotr Pawlik

Realizacja TV

Realizator wizji Piotr Kajszczak

Patronat Honorowy Małżonka Prezydenta RP Pani ANNA KOMOROWSKA

Ambasador Francji Pierre Buhler

MINISTERSTWO KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW FINANSOWYCH MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO

Patroni medialni Hator, TVP1. Radio PIN, VIP, AMS, Malemen, empik

Przyjaciel Biedronka

Sponsorzy Metkol Pruszyński, Doti, Teledziński

Współorganizacja

Teatr Studio

Partner strategiczny Golden Tulip

Produkcja AUREA PORTA

Współpraca Estrada Stołeczna ,Paprikas

I edycja ERY SCHAEFFERA odbyła się w 2009 roku

Fundacja Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA zrealizowała w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie/ w listopadzie 2009 roku /I Edycję Festiwalu ERA SCHAEFFERA.

Efekt przekroczył nasze najśmielsze oczekiwania. Stanowi wykrystalizowane spektrum twórczości największego dramaturga i kompozytora naszych czasów Bogusława Schaeffera.

Pozytywna opinia naszym przedsięwzięciu zaowocowała zaproszeniami z różnych stron Świata. Widowisko to zostało zaprezentowane na najbardziej znanym Festiwalu Teatralnym w Europie i Świecie w Edynburgu w sierpniu 2010 r. Po pierwszym spektaklu w Edinburgh Spotlight oraz Herald Scotland, na 5 możliwych gwiazdek uzyskaliśmy dwa razy po 4. Na dwóch spektaklach obecny był Profesor Richard Demarco, współzałożyciel Fringe Festival. Profesor zasłynął między innymi tym, że wypromował dla Szkocji (a co za tym idzie dla świata) Tadeusza Kantora. Po obejrzeniu naszego spektaklu uznał, że od czasów Kantora nie widział nic lepszego i jest to jedna z najlepszych produkcji, jakie widział od początku festiwalu, na przestrzeni kilkudziesięciu lat.

II edycja odbyła się w Muzeum Kolejnictwa

W 2011 roku we wrześniu i październiku Madryt:

Widowisko ERA SCHAEFFERA zaprezentowaliśmy w nowoczesnej filii
hiszpańskiego Teatru Narodowego Matadero , w ramach programu
kulturalnego polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Mimo różnic językowych publiczność hiszpańska owacyjnie reagowała w widowisku ERA SCHAEFFERA.

cytat ze strony TVP Info: ERA SCHAEFFERA FASCYNUJE MADRYT
Madrycka publiczność jest zachwycona polskim przedstawieniem teatralnym
„Era Schaeffera”. Po premierze gorąco oklaskiwano międzynarodowy zespól
aktorów i muzyków oraz obecnego w Madrycie samego autora muzyki i
tekstu, Bogusława Schaeffera.

„Era Schaeffera” to spektakl uniwersalny. Poprzez kompendium bogatej
twórczości reżysera, reprezentuje w Madrycie polską muzykę współczesną. Schaeffer to nie tylko dramaturg, przede wszystkim wielki, znany na całym świecie kompozytor, pisarz, filozof i grafik. Po prostu Leonardo da Vinci XXI wieku.

Dzięki „Erze Schaeffera”, widz przez dwie godziny obcuje z muzyką podaną na wiele sposobów, z obrazem i aktorstwem. Sam Schaeffer bardzo dużo miejsca pozostawia na interpretacje.Jest wiele osób, które wypromowały się na Schaefferze. „My promujemy samego mistrza” mówią artyści związani z Fundacją Przyjaciół Sztuk Aurea Porta, którzy od lat współpracuje z Schaefferem i zajmuje się promocją jego twórczości. To grono międzynarodowe, artyści na początku swojej drogi zawodowej i ci uznani na świecie.

III edycja ERY SCHAEFFERA odbyła się 18 listopada w Teatrze Studio w Warszawie

ERA SCHAEFFERA to Gala Improwizacji, spotkania twórców muzyki, teatru, plastyki, tańca, wpisane w zastosowaną w widowisku technikę collage, festiwal wyobraźni stymulowanej dźwiękiem, obrazem, ruchem, słowem, a przede wszystkim hołd dla sztuki, która okazuje się być wartością nadrzędną.

ERA SCHAEFFERA to energetyczne widowisko multimedialne, zawierające większość elementów twórczości Prof. Bogusława Schaeffera. We wszystkich wersjach ERY SCHAEFFERA, biorą udział wspaniali artyści, dla których Schaeffer jest niedościgłym autorytetem i twórcą, a ich udział traktują nie jako zawodowe wyzwanie, ale jako splendor. Udział biorą znakomici artyści, których profesjonalizm nie budzi żadnych wątpliwości i nie podlega weryfikacji.

Leave a Reply