Afisz teatrów lubelskich: wrzesień 2012

We wrześniu na afiszu w Lublinie.

 

Teatr im. J. Osterwy

W nowy sezon teatralny Osterwa wkracza z Na końcu łańcucha Mateusza Pakuły w reżyserii Evy Rysowej. Spektakl stanowi przewrotną i nieoczywistą adaptację Tytusa Andronikusa Williama Szekspira. I tak bohaterowie tacy jak Demetriusz czy Charon zostają skonfrontowani z postaciami znanymi z postaciami znanymi z popkultury, Jokerem czy Stowarzyszeniem Wampirów Emerytów. Motywy zaczerpnięte z literatury i kultury wysokiej łączą się z cytatami wziętymi z mediów oraz kultury masowej. Paradoksalnie ten iście postmodernistyczny eklektyzm buduje spójny i jasny, choć mocno ironiczny porządek rzeczywistości, w której panuje chaos. Z brutalną, choć równocześnie ogromnie zabawną szczerością obnażone zostaje całe okrucieństwo świata oraz słabość, nikczemność człowieka zmuszonego w tym świecie żyć. Właśnie ów specyficzny gatunek człowieka „ludzka psiość” stanowi przedmiot (dosłownie) zainteresowania tej strasznie śmiesznej, a może raczej „śmieszne strasznej” opowieści. W obsadzie m.in.: Jerzy Rogalski, Daniel Dobosz, Marta Ledwoń, Wojciech Rusin, Paweł Kos.

Teatr Muzyczny

Zbliżające się nieuchronnie długie jesienne wieczory z pewnością uprzyjemni miłośnikom muzyki spektakl lubelskiego Teatru Muzycznego: Phantom. Upiór w operze. Wyreżyserowany przez Daniela Kustosika musical Maury Yeastona stworzony na podstawie powieści Gastona Leroux. Phantom to historia losów Christine, niezwykle utalentowanej oraz pięknej śpiewaczki operowej oraz Eryka, ukrywającego się w podziemiach Opery Paryskiej zdeformowanego i nieszczęśliwego muzycznego geniusza. W świecie, gdzie wartość ma tylko piękno zewnętrzne, historia tak niedobranej pary wydaje się czymś niemożliwym, bez magii, jaką stanowi muzyka. I nawet jeśli znamy zakończenie tej porywającej historii na „Upiora w operze” warto zobaczyć z dwóch powodów: dla muzyki… i magii.

Teatr im. J. Ch. Andersena

W miarę łagodny przeskok pomiędzy beztroską wakacji, a rzeczywistością szkolnej ławy zapewni najmłodszym widzom wyreżyserowany przez Arkadiusza Klucznika spektakl Jana Wilkowskiego Tymoteusz i Psiuńcio. Tymoteusz to sympatyczny, choć niekiedy odrobinę lekkomyślny miś, który był bohaterem, cieszącej się niezwykłą popularnością, sztuki „Tymoteusz wśród ptaków”. Popularność spektaklu oraz liczne pytania o dalsze losy niedźwiadka i jego taty zaowocowały kolejną porcją niezwykłym przygód Tymoteusza. A cała historia zaczyna się od tego, że niedźwiadek postanawia zaprzyjaźnić się z Psiuńciem.

Teatr Stary

21 września na Nowej Scenie Teatru Roma w Teatrze Starym lubelscy widzowie będą mogli obejrzeć spektakl Tuwim dla dorosłych. Niezwykle żywy i wyrazisty portret jednego z najlepszych poetów dwudziestolecia międzywojennego ukazuje nam rozmaite twarze Tuwima: kpiarza i liryka, skandalisty i piewcy nieskrępowanej radości życia oraz wrażliwca, genialnego twórcy i zwyczajnego poety. A wszystko to w nastrojowym i lekko nostalgicznym klimacie wspaniałej epoki, której niepowtarzalną atmosferę oddają wkomponowane w spektakl fragmenty utworów oraz wierszy autora Kwiatów polskich. W obsadzie m.in.: Magdalena Piotrowska, Anna Sroka, Jacek Bończyk.

Scena Plastyczna KUL

Już 27 września 2012 r. o godz. 20.00 w Kościele Akademickim KUL w Lublinie Scena Plastyczna KUL zaprezentuje spektakl Leszka Mądzika pt. Bruzda. Przedstawienie odbędzie się w ramach IV Kongresu Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie.

Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice”

Najbliższe spektakle „Kosmosu” Gardzienic już 21 oraz 22 września. W programie znajdą się Ifigenia w Taurydzie w reżyserii Włodzimierza Staniewskiego, Ifigenia w Aulidzie w reżyserii Włodzimierza Staniewskiego oraz wystawa multimedialna i teatralne jam session.

Leave a Reply