Afisz teatrów lubelskich Czerwiec 2012

 

W teatrach lubelskich w czerwcu 2012.

Teatr im. J. Osterwy

Kalendarzowe lato rozpoczyna się u Osterwy wraz z zaplanowaną na 22 czerwca premierą Snu nocy letniej w reżyserii Artura Tyszkiewicza. Jedna z najlepszych komedii Szekspira, pełna najrozmaitszych odcieni komizmu, od groteskowych perypetii oraz dosadnych żartów wesołej kompanii tkacza Spodka po wyrafinowane intrygi i subtelną ironię elfów. Jest to jednak podszyte nieco gorzką zadumą nad absurdalnością i zmiennością ludzkich uczuć. W lubelskiej adaptacji owa specyficzna słodko-gorzka i tragikomiczna wymowa sztuki zostaje ukazana bardzo wyraziście. Miłość i nienawiść okazują się tak samo nietrwałe, zależne od niepojętych kaprysów tajemniczych istot, czarodziejskich napoi i dziwacznych pomyłek. Niedawna narzeczona staje się nagle całkowicie obojętna, by później na powrót stać się „tą jedyną”, niechętni ludzie zaczynają pałać do siebie uczuciem, a narzeczeni rozstają się. „Wszystko jest względne, zmienne i nietrwałe”, zdaje się mówić Szekspir i z ironicznym uśmiechem wydziera nam spod stóp bezpieczny grunt wiary w to, co trwale i nieprzemijające. Bo ostatecznie wszystko i tak okazuje się tylko snem… Snem nocy letniej. W sztuce zobaczymy m.in. Krzysztofa Olchawę, Hankę Brulińską, Jerzego Rogalskiego, Halszkę Lehman, Martę Srokę, Pawła Kosa i Daniela Salmana.

Teatr muzyczny w Lublinie

Kiedy kota nie ma…budzą się demony. Szczególnie w dwóch przeżywających drugą młodość słomianych wdowcach, którzy pod nieobecność żon postanawiają jeszcze raz zakosztować uroków życia. Przynajmniej taki mają plan wyjściowy. Jego realizacja okazuje się bowiem, jak to w życiu bywa, nieco bardziej skomplikowana, a niespodziewane wydarzenia wikłają ich zamiary oraz prowadzą do wielu przezabawnych sytuacji. Kiedy kota niema w reżyserii Andrzeja Gałły to wyborne, choć nie pozbawione złośliwości, studium małżeństwa typowych przedstawicieli brytyjskiej klasy średniej. Oczywiście- przedstawione z dystansem, przymrużeniem oka oraz lekko sarkastycznym angielskim humorem. Dodatkowego uroku dodają spektaklowi specjalnie do niego napisane piosenki.

 

 

Teatr im H. Ch. Andersena

W tym miesiącu na deski Teatru Andersena wkracza Wilk u bram w reżyserii Zbigniewa Lisowskiego. Tytułowy bohater spektaklu wilk, okazuje się w każdej scenie kimś innym. Bywa bohaterem bajki o Czerwonym Kapturku, postacią znaną z hollywoodzkich filmów, kreskówek, baśni czy nawet oper. Przede wszystkim jednak stanowi czytelny symbol złej, agresywnej i niepoddającej się łagodzącemu działaniu kultury, stronie człowieczeństwa. Wszak od zawsze wiadomo, że „człowiek, człowiekowi wilkiem”. Ciekawe, czy chociaż wilk, wilkowi człowiekiem.

Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice”

Najbliższy Maraton teatralny Kosmos Gardzienic odbędzie się już 29 i 30 czerwca. Tym razem widzowie będą mogli zobaczyć spektakle Ifigenia w Aulidzie oraz Ifigenia w Taurydzie w reżyserii Włodzimierza Staniewskiego.

Iwona Jędrzejowska

Leave a Reply