Gabriela Muskała wygrała w Kownie

 

Podróż do Buenos Aires” – spektakl, który od ponad dziesięciu lat grany jest na Małej Scenie Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi – wygrał Festiwal „Monobaltija” w Kownie!

 

W ramachThe Third International One-Actor Theatre Festival MONOBALTIJA 2012” (9-13.05.2012) zaprezentowano 12 spektakli konkursowych, między innymi z Grecji, Niemiec, Szwecji, Mołdawii, Estonii, Wielkiej Brytanii, Rosji, Litwy, Łotwy i Polski. Międzynarodowe Jury: Pavel Rudnev (Rosja), Dragana Bošković (Serbia), Tomasz Miłkowski (Polska), Helmutas Šabasevičius (Litwa) i Boris Tuch (Estonia) – pierwszą nagrodę przyznało Gabrieli Muskale za monodram „Podróż do Buenos Aires”.

 

„Podróż do Buenos Aires” w reżyserii Mariana Półtoranosa to dramaturgiczny debiut duetu Amanita Muskaria, czyli sióstr Gabrieli i Moniki Muskała. Spektakl miał premierę na Małej Scenie Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi 8 grudnia 2001 roku. Monodram zachwyca nie tylko łódzką publiczność – zapraszany na kolejne festiwale w kraju i zagranicą zdobywa uznanie jurorów i publiczności, m.in. na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych, Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy,  podczas Wrocławskich Międzynarodowych Spotkań Teatrów Jednego Aktora, na Międzynarodowym Festiwalu THESPIS w Kilonii.

Skąd taki sukces opowieści o Walerce? Tak o spektaklu pisał po premierze Jacek Sieradzki w „Polityce”:

W ponad godzinnym monologu Gabriela Muskała przedstawia proces rozsypywania się świadomości bohaterki, zamierania jej świata, stopniowej atrofii pamięci. Przedstawia przejmująco – właśnie dlatego, że niedosłownie, bez postarzania młodej twarzy i prowokowania zbyt łatwych wzruszeń. (…)  Cały ów work in regress (jak określono rzecz w podtytule) pokazany zachwycająco  misternie i konsekwentnie; właśnie precyzja scenicznej relacji skupia uwagę widowni niczym kryminał. Mądry, dojrzały spektakl w reżyserii Mariana Półtoranosa.”

Wyjazd do Kowna w całości został sfinansowany ze środków własnych Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi.

14 maja w Teatrze Telewizji, na żywo, można było zobaczyć kolejną ze sztuk duetu Amanita Muskaria – „Daily Soup” w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej.

 

Leave a Reply