Afisz teatrów lubelskich luty 2012

 

Na scenach lubelskich w lutym 2012.

Teatr Muzyczny w Lublinie

Już 27.02 Teatr Muzyczny w Lublinie zaprasza widzów na niezwykły spektakl komediowy pt: Zamknięty świat. Wyreżyserowane przez Dariusza Taraszkiewicza widowisko stanowi znakomicie skonstruowaną wielopiętrową intrygę, w której nic nie jest takie, jak się wydaję, a kolejne nieporozumienia prowadzą do coraz zabawniejszych i bardziej absurdalnych sytuacji. Zadziwiający splot komicznych wydarzeń znajduje rozwiązanie dopiero w finale – równie zaskakującym i przewrotnym, jak cała sztuka. W postacie dwóch głównych bohaterek, dosyć ekscentrycznych sąsiadek, których ulubionym zajęciem wydaje się wzajemne uprzykrzanie sobie życia, wcielają się Krystyna Sienkiewicz i Zofia Czerwińska. Towarzyszą im Anna Dereszowska i Rafał Cieszyński.

Teatr im. H.Ch. Andersena

W lutym Teatr Andersena zaprasza najmłodszych widzów na spektakl Jerzego Jana Połońskiego Przygody pszczółki Mai. Postać małej, lecz niezwykle odważnej i bystrej pszczółki jest znana widzom w każdym wieku. W lubelskiej inscenizacji Maja wyrusza na ratunek porwanej królowej ula. Zanim jedna uda jej się odnaleźć królową, przeżyje wiele przygód, zyska nowych przyjaciół i z nieco lekkomyślnej trzpiotowatej małej pszczółki zmieni się w mądrą i odpowiedzialną pszczołę. Uroku temu niezwykle barwnemu, mieniącemu się kolorami musicalowi z pewnością dodaje muzyka skomponowana przez Marcina Partykę oraz doskonale współgrająca z klimatem spektaklu scenografia Pauliny Andrzejewskiej. W roli pszczółki Mai wystąpi Urszula Pietrzak. Na scenie zobaczymy również m.in.: Bożenę Dragun, Romę Drozdównę, Mirellę Rogozę-Biel, Violettę Tomicę i Dominikę Mrozowską.

Teatr Centralny

neTTheatre

W dniach 18-19 będzie można obejrzeć zrealizowany przez neTTheatre we współpracy ze Stowarzyszeniem Artystów „Bliski Wschód” spektakl – Zwierzątka małe zwierzenia. Inscenizacja w reżyserii Pawła Passiniego powstała na podstawie bajki Siergieja Kozłowa, jednego z najbardziej znanych autorów bajek w Rosji i krajach byłego ZSRR. Bohaterami jego, jednocześnie zabawnych i pouczających, historyjek są mieszkańcy lasu, wilk, niedźwiedź, jeżyk, puchacz, czy zając. Przeżywają oni rozmaite perypetie, są uczestnikami różnych, czasem zwykłych, niekiedy fantastycznych wydarzeń, przyjaźnią się, kłócą, kochają i próbują spełnić marzenia, nigdy przy tym nie tracąc otwartości na świat i radości życia. Ich postawa wobec wszelkich niespodzianek oraz przeciwności losu stanowi zaś doskonałą receptę na to, by końcu wszystko dobrze się skończyło. Zupełnie jak w bajce.

Scena prapremier InVitro

Już na 24.02 zaplanowano premierę spektaklu stanowiącego efekt koprodukcji sceny InVitro z Teatrem Polskim z Bydgoszczy oraz HOBO Art Foundation. Wyreżyserowany przez Bartka Frąckowiaka spektakl Komorowska. Biografia pozorna to próba przeprowadzenia swego rodzaju teatralnego dochodzenia na temat rzeczywistej biografii Marii Komornickiej. Była to modernistyczna pisarka znana jako Piotr Włast albo Piotr Odmieniec Włast, która z powodu wielokrotnych nalegań, by uznawano ją za mężczyznę, stała się przyczyną wielu towarzyskich skandali. W Biografii pozornej losy ekscentrycznej artystki, po latach zapomnienia ponownie odkrytej i uznanej za patronkę krytyki feministycznej oraz nurtu gender, są tylko pretekstem do rozważań na temat związku tożsamości z performatywnymi rolami płciowymi oraz mechanizmem tworzenia się mitu literackiego. W roli Komornickiej wystąpi Anita Sokołowska.

Leave a Reply