Ala z elementarza

 

Teatr na Woli zaprasza na monodram Zuzanny Fijewskiej-Maleszy na podstawie książki Aliny Margolis-Edelman „Ala z elementarza”. Spektakl w reżyserii Agnieszki Glińskiej i scenografii Agnieszki Zawadowskiej. Premiera odbędzie się 17 grudnia, a premiera prasowa 18 grudnia 2011 roku w Żydowskim Instytucie Historycznym.

 

„Ala z elementarza” to wspomnienia pierwowzoru bohaterki „Elementarza” Falskiego, Ali (która ma kota), z czasów dzieciństwa przed wojną i dorastania w jej trakcie.

Historia zaczyna się sielankowo. Dzieciństwo w Łodzi, w zamożnej inteligenckiej rodzinie lekarskiej. W rodzinie żydowskiej, ateistycznej, w której w ogóle nie porusza się tematów związanych z religią. Do kościoła prowadza dziewczynkę (w tajemnicy) niania. Dziewczynka pewnego dnia słyszy od siostry szarytki: „Przykro mi Alinko, ale nie możesz zostać na lekcji. Nie wiedziałam, że jesteś Żydóweczką”. Kilka dni później druhna nie przyjmuje Ali do zuchów: „Żeby należeć do zuchów trzeba być katoliczką, trzeba chodzić do kościoła i do komunii. A ty jesteś Żydóweczką”.

Wspomnienia Ali nie są opisem faktów historycznych. To opowieść dziewczynki, a potem dziewczyny, która po prostu starała się żyć w takim czasie, w jakim jej przyszło. Nie opisuje ekstremalnych wydarzeń, nie rozpacza, nie przeraża się tym co widzi, tylko jak dziecko pisze jak jest. To są zwierzenia młodego człowieka, z problemami i radościami takimi, jakie ma każdy. – mówi Zuzanna Fijewska-Malesza.

Tekst Aliny Margolis- Edelman „Ala z elementarza” noszę w sobie odkąd go przeczytałam, kilka lat temu. Wtedy też miałam szczęście spotkać się z autorką, która bardzo entuzjastycznie zareagowała na pomysł zmierzenia się z „Alą” na scenie. Podchodziłam do tego materiału od kilku stron- przez pracę ze studentami Akademii Teatralnej, przez pisanie scenariusza w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy oraz przez czytanie performatywne w Teatrze Żydowskim. Mam jednak przekonanie, że najlepiej odda tę literaturę forma monodramu – mówi Agnieszka GlińskaKilka miesięcy temu rozpoczęłyśmy przygotowania do przedstawienia na podstawie książki Aliny, z takim założeniem, by opowiedzieć o młodej dziewczynie, która przerażającą, potworną i trudną nam do wyobrażenia rzeczywistość warszawskiego getta opisuje wrażliwością i czystością nastolatki, bez tragizowania i bez martyrologii. Oczami nastolatki patrzy na piekło i żyje w nim, jakby na przekór losowi.

Alina Margolis-Edelman (1922 – 2008) – polska lekarka i działaczka społeczna żydowskiego pochodzenia, uczestniczka powstania w getcie warszawskim, żona Marka Edelmana.

Marian Falski był przyjacielem matki Aliny Margolis. Kiedy skończyła siedem lat, przyniósł jej w prezencie „Elementarz”, z dedykacją „Ali z Elementarza – Autor”; niżej dopisał: „Ala ma kota”.

Spektakl Teatru Na Woli realizowany w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „MŁODA POLSKA”, którego laureatką jest Zuzanna Fijewska-Malesza.

 

Premiera – 17 grudnia 2011 o godz. 19:30

Premiera prasowa – 18 grudnia 2011 o godz. 19:30

Żydowski Instytut Historyczny

ul. Tłomackie 3/5, Warszawa

 

Leave a Reply