Wrocław. Startują WROSTJA

Spektaklem „Stara kobieta wysiaduje” Larysy Kadyrowej rozpoczynają się 24 listopada 45. Wrocławskie Spotkania Jednego Aktora.

«1966 roku Kalina Jędrusik, na chwilę przed występem, przypomniała sobie, że do monodramu potrzebuje… tapczanu, w pół godziny pod Piwnicą Świdnicką stanęło aż jedenaście łóżek. Każdy siłacz, który przytachał swój mebel do centrum Wrocławia, żył nadzieją, że to na jego łóżku będzie za chwilę wyginać się wielka gwiazda polskiego kina. Od tego czasu minęło 45 lat, ale festiwal WROSTJA – na którym działy się takie cuda – trwa w najlepsze. Już jutro rozpocznie się jego jubileuszowa edycja. Rocznica celebrowana będzie w symboliczny sposób – impreza ponownie zawita do Piwnicy Świdnickiej.

 

– To niejedyna niespodzianka. Na festiwalu, tak samo jak 45 lat temu, wystąpi Tadeusz Malak. Aktor przywiezie do Wrocławia ten sam spektakl – „W środku życia” na podstawie tekstów Tadeusza Różewicza – zapowiada Wiesław Geras, który szefuje festiwalowi od samego początku.

 

Tadeusza Malaka można oglądać w czwartek o godz. 17 w Piwnicy. Dwie godziny później wystąpi ukraińska aktorka Larysa Kadyrowa z monodramem „Stara kobieta wysiaduje” [na zdjęciu] wg Różewicza (godz. 19, Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Rynek-Ratusz27).

W ramach Wrocławskich Spotkań Jednego Aktora zorganizowany będzie (po raz 40.) konkurs na najlepszy monodram (piątek – sobota, Teatr PWST, hotel Savoy, pl. Kościuszki 19 i Mała Scena Capitolu, ul. Piłsudskiego 72). Swoje umiejętności zaprezentują też studenci wrocławskiej szkoły teatralnej (niedziela, Teatr PWST).

Na zakończenie festiwalu, w pokazie mistrzowskim, teatromani zobaczą litwińską aktorkę Birute Mar w spektaklu „UNE” (niedziela, Wrocławski Teatr Lalek, godz. 18).

Swój przyjazd na imprezę zapowiedział m.in. wiceminister kultury Litwy – Devidas Staponkus.»

„WROSTJA: jeden aktor, wiele atrakcji”
Justyna Kościelna
Polska Gazeta Wrocławska nr 272
23-11-2011

Leave a Reply