Afisz teatrów lubelskich

W listopadzie 2011 na scenach Lublina.

 

Teatr im. Juliusza Osterwy

W tym miesiącu na deskach Osterwy zobaczymy jedno z najmroczniejszych dzieł światowej dramaturgii, nazywane też „tą sztuką”. Chodzi oczywiście o Makbeta Williama Szekspira, utwór o nieposkromionej namiętności władzy, która prowadzi do najpotworniejszych zbrodni. Towarzysząca inscenizacjom Makbeta czarna legenda wykroczyła daleko poza granice literatury. Ponoć jego adaptacje ściągają klątwę na reżysera i aktorów, podobno wystawianiu „diabelskiej sztuki” towarzyszyła imponująca liczba pożarów, dziwnych wypadków i niewyjaśnionych śmierci. Faktem jest, że ta, najbardziej chyba ponura z tragedii mistrza ze Stratfordu, nawet bez przypisywanego jej zgubnego wpływu, roztacza wokół siebie wyczuwalną aurę fatalizmu. Jego przyczyn można upatrywać w sięgnięciu przez autora aż do praźródeł tego, co możemy określić jako inteligentne zło. Oto na naszych oczach postępujący zgodnie z nakazami honoru wódz i praworządny poddany staje się królobójcą, a jego oddana małżonka – prowodyrką i inspiratorką kolejnych krwawych mordów. A przyczyną tego samonapędzającego się łańcucha potworności staje się jedna tajemnicza przepowiednia, a może raczej uśpione w zło, które tkwi w człowieku czekając na moment swojego przebudzenia. W lubelskiej inscenizacji wyreżyserowanej gościnnie przez Leszka Mądzika duszną atmosferą szkockich wrzosowisk potęguje niepokojąca gra światła i cienia, ograniczenie ruchu scenicznego i zaprojektowane przez Zofię de Ines czarne kostiumy.

Teatr im. J. Ch Andersena

Już na 19.11 zaplanowana została premiera adaptacji Małej Syrenki Hansa Christiana Andersena, jednej z najpiękniejszych historii o miłości i poświęceniu w dziejach światowej literatury. Niezwykła jak na baśniowe konwencje opowieść – bez oczywistego happy endu oraz obowiązkowego „i żyli długo i szczęśliwie” pokazuje, że prawdziwe uczucie wymaga nieraz wiele odwagi, wytrwałości, a nawet rezygnacji z własnego szczęścia dla dobra innej osoby. W reżyserii Ilony Zgiet nieco smutna wymowa utworu zostaje zrównoważona przez nastrój radosnej zabawy, który stwarzają wprowadzone do spektaklu postaci Żółwika i Konika morskiego oraz scenografia inspirowana malarstwem Elmonda Dulaca. Na scenie zobaczymy m.in.: Dominikę Mrozowską, Bogusława Byrskiego i Konrada Biela.

 

Scena Plastyczna KUL

19.11 w Domu Uczonych w Wilnie Scena Plastyczna KUL zaprezentuje spektakl Bruzda. Przedstawienie będzie poprzedzone otwarciem wystawy prac fotograficznych Leszka Mądzika w Muzeum Etnografii. W dniach 24-26.11 w Regionalnym Domu Kultury im. Z. Herberta w Kołobrzegu odbędzie się natomiast wydarzenie zatytułowane „Czas na teatr – spotkanie z twórczością Leszka Mądzika. Miłośnicy spektakli realizowanych przez Scenę Plastyczną KUL oraz ci, którzy stykają się z działalnością artystyczną SP po raz pierwszy, będą mieli okazję uczestniczyć w przedstawieniu Przejście oraz wziąć udział w zaplanowanym na 25,11 wernisażu wystawy Leszka Mądzika w Galerii Sztuki Współczesnej Leszek Mądzik – fotografia. Ponadto, od 24 do 26.11 potrwają prowadzone przez samego Leszka Mądzika warsztaty teatralne. Zakończą się one prezentacją, która będzie miała miejsce 26.11 w małej sali teatralnej Regionalnego Domu Kultury.

 

 

Leave a Reply