ERA SCHAEFFERA

 

18 listopada o godz. 19.00 w Teatrze Studio – trzecia edycja ERY SCHAEFFERA, na którą zaprasza Fundacja Aurea Porta.

 

 

Festiwal jest wykrystalizowanym spektrum twórczości największego dramaturga i kompozytora naszych czasów Bogusława Schaeffera. Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w 2009 roku w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Efekt przekroczył nasze najśmielsze oczekiwania. Pozytywna opinia o naszym przedsięwzięciu zaowocowała zaproszeniami z różnych stron Świata. Widowisko z udziałem Orkiestry Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, Urszuli Dudziak, Kwartetu Olgi Szwajgier oraz aktorów Marka Frąckowiaka, Waldemara Obłozy, Agnieszki Wielgosz, sopranistki Valentiny Pennino, tancerza Witolda Jurewicza w reżyserii Macieja Sobocińskiego  zaprezentowaliśmy na najbardziej znanym Festiwalu Teatralnym w Europie i Świecie w Edynburgu w sierpniu 2010 r.

Po pierwszym spektaklu, w Edinburgh Spotlight oraz Herald Scotland, na 5 możliwych gwiazdek uzyskaliśmy dwa razy po 4.Na dwóch spektaklach obecny był Profesor Richard Demarco,  współzałożyciel Fringe Festival. Profesor zasłynął między innymi tym, że wypromował dla Szkocji (a co za tym idzie dla świata) Tadeusza Kantora. Po obejrzeniu naszego widowiska uznał, że od czasów Kantora nie widział nic lepszego i jest to jedna z najlepszych produkcji, jakie widział od początku festiwalu, na przestrzeni kilkudziesięciu lat!

Kontynuując Festiwal ERA SCHAEFFERA , będą do niego przystępować kolejni znani wykonawcy z całego Świata zafascynowani twórczością Mistrza.

II edycja ERY SCHAEFFERA, odbyła się w kultowym miejscu Warszawy w Muzeum Kolejnictwa na Dworcu Głównym w dniu 27 listopada 2010 roku.

We wrześniu i październiku 2011 widowisko zostało zaprezentowane w ramach programu kulturalnego polskiej prezydencji w Unii Europejskiej .

Pokaz ERY SCHAEFFERA miał miejsce w nowoczesnej filii hiszpańskiego Teatru Narodowego Matadero. Mimo różnic językowych hiszpańska publiczność owacyjnie reagowała podczas prezentacji ERY SCHAEFFERA.

Patronat Honorowy Ryszard Schnepf Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Królestwie Hiszpanii. Projekt w Madrycie mógł zaistnieć dzięki wsparciu MKiDN, IAM, Ambasadzie
RP w Madrycie, Teatro Espanol, Teatro Replika .

cytat ze strony TVP Info: ERA SCHAEFFERA FASCYNUJE MADRYT Madrycka publiczność jest zachwycona polskim przedstawieniem teatralnym  „Era Schaeffera”. Po premierze gorąco oklaskiwano międzynarodowy zespól aktorów i muzyków oraz obecnego w Madrycie samego autora muzyki i tekstu, Bogusława Schaeffera.

„Era Schaeffera” to spektakl uniwersalny. Poprzez kompendium bogatej twórczości reżysera, reprezentuje w Madrycie polską muzykę współczesną. Schaeffer to nie tylko dramaturg, przede wszystkim wielki, znany na całym świecie kompozytor, pisarz, filozof i grafik. Po prostu Leonardo da Vinci XXI wieku ; mówi aktor Marek Frąckowiak.

Dzięki „Erze Schaeffera”, widz przez dwie godziny obcuje z muzyką podaną na wiele sposobów, z obrazem i aktorstwem. Sam Schaeffer bardzo dużo miejsca pozostawia na interpretacje. To jest trochę moja rola życia. W przedstawieniu jest wiele ze mnie, z moich frustracji. Sama włożyłam dużo swoich tekstów, które profesor Schaeffer zaakceptował, bo wypływały z moich doświadczeń jako aktorki tłumaczy Agnieszka Wielgosz.

Jest wiele osób, które wypromowały się na Schaefferze. „My promujemy samego mistrza” mówią artyści związani z Fundacją Przyjaciół Sztuk Aurea Porta, którzy od lat współpracują z Schaefferem i zajmują się promocją jego twórczości. To grono międzynarodowe, artyści na początku swojej drogi zawodowej i ci uznani na świecie.

Przedsięwzięcie to było ogromnym wyzwaniem oprócz wykonawców a jest ich 30 osób (Orkiestra Amadeus, Kwartet Olgi Szwajgier, Urszula Dudziak, aktorzy Marek Frąckowiak, Agnieszka Wielgosz, Waldemar Obłoza  , tancerz Witold Jurewicz  , sopranistka Valentina Pennino , reżyser Maciej Sobociński,  zaangażowana jest ekipa realizacyjna  16 osób w tym  kamerzyści , operatorzy obrazu, dźwiękowcy, oświetleniowcy .

Wydarzenie jest dużą realizacją multimedialno-teatralno- telewizyjną. Chcemy aby Festiwal ERA SCHAEFFERA wpisał się na stałe w rytm wydarzeń kulturalnych stolicy.

W tym roku 18 listopada gościem honorowym III edycji ERY SCHAEFFERA będzie Richard Demarco czołowy demiurg kulturalny i teatralny w Europie. Patronat Honorowy Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski.

Partnerami naszymi jest Narodowe Centrum Kultury oraz Instytut Adama Mickiewicza.

 

 

ERA SCHAEFFERA 3

Teatr Studio 18 listopada 2011 r. godz. 19.00

W programie:

Orkiestra Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal

Kwartet Olgi Szwajgier

Jorgos Skolias

Łukasz Szajna i Jerzy Mazzoll

Cyrille Mechin klarnet , saksofon tenorowy i sopranowy

Michał Urbaniak

Aktorzy:

Marek Frąckowiak

Waldemar Obłoza

Agnieszka Wielgosz

Sean Palmer

Agnieszka Grzybowska

Anna Verma

oraz Piotr Tymochowicz

Gość specjalny Richard Demarco

Tancerze

Witold Jurewicz, ,Izabela Chlewińska ,Aleksandra Ścibor

Akrobaci Flycube

 

Reżyseria i inscenizacja Maciej Sobociński

 

Produkcja Fundacja Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA


Leave a Reply