Tych lat nie odda nikt

 

W poniedziałek 26.10.2011 roku, w Programie I Polskiego Radia o godz. 20. znów można było usłyszeć piosenki Władysława Szpilmana. Była to transmisja koncertu z Och-teatru w wykonaniu niedawnych absolwentów Akademii Teatralnej w Warszawie w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego – koncertu finałowego Dni Szpilmanowskich w 100-lecie urodzin kompozytora.

 

Fot. Andrzej Rybczyński

 

Na scenie  ustawiono stary kredens, krzesła, stołki, stolik, nawet zniszczoną walizkę i oczywiście radiową kabinę – charakterystyczne dla epoki Szpilmana, gdy był przez wiele lat kierownikiem i redaktorem muzycznym rozrywkowego działu Polskiego Radia. Tym razem radiowymi spikerami byli Joanna Pałucka i Andrzej Strzelecki, który mógł z wysoka, a zarazem bliska, widzieć występ swoich absolwentów z Akademii Teatralnej. Należy przyznać, że wybrał absolwentów wybitnie utalentowanych, ze świetną dykcją, mimiką i scenicznym wyrazem artystycznym.

Po każdej piosence spikerzy przekazywali wiadomości z peerelowskich czasów: głupstwa i nonsensy gospodarcze i społeczne wymieszane z budzącymi grozę informacjami politycznymi lat stalinowskich. W tym czasie wykonawcy przygotowywali się do następnego utworu. Każda z piosenek była oczywiście wszystkim dobrze znana, wiele z nich to nieśmiertelne przeboje nucone przez kolejne pokolenia. Jakby te same, ale interpretacja nowoczesna, z elementami jazzu, wzbogacona układami tanecznymi, kostiumami zarówno z epoki, jak i współczesnymi. Wrażenie wspaniałe – dawna piosenka, dawne charakterystyczne stroje z tamtych lat i ekran, na którym można pokazać twarze w zbliżeniu, inaczej niż w teatralnej rzeczywistości – tak jak w  relacji filmowej. To połączenie dawnej, melodyjnej piosenki z pełnym wyrazu tekstem i nowych technicznych rozwiązań bardzo podobało się publiczności.

Nigdy nie widziałem koncertu, w większości niedawnych debiutantów, zakończonego owacją na stojąco, a w tym przypadku tak było!

Projekt Władysław Szpilman – pianista Warszawy realizowany był na zlecenie miasta st. Warszawy na jubileusz urodzin Artysty. Premierowy i finałowy koncert Tych lat nie odda nikt – piosenki Władysława Szpilmana w Och-teatrze był godnym zwieńczeniem znakomitego projektu trwającego przez 5 dni w kilku miejscach stolicy, miasta pracy radiowej, gehenny całej rodziny w getcie i wreszcie tych ponad 100 dni, gdy w opuszczonej przez mieszkańców po Powstaniu Warszawie był Szpilman Robinsonem wegetującym w ruinach i na mrozie na granicy śmierci głodowej. Wielkie podziękowania dla Ratusza za zlecenie takiego programu i wysupłanie grosza w czasach dla kultury chudych na kulturę przez wielkie K i prawdziwą historię z krwi i kości.

Bogdan Falicki

 

Koncert Tych lat nie odda nikt – piosenki Władysława Szpilmana

Wydarzenie było częścią projektu Władysław Szpilman – pianista Warszawy, więcej o koncercie i projekcie: www.szpilmanpianistawarszawy.pl

Wykonawcy: Katarzyna Dąbrowska, Wiktoria Gorodeckaja, Anna Markowicz, Natalia Sikora, Monika Węgiel, Jacek Beler, Marcin Januszkiewicz, Marcin Mroziński oraz Joanna Pałucka i Andrzej Strzelecki.

Scenariusz i reżyseria – Andrzej Strzelecki

Scenografia – Tatiana Kwiatkowska

Kierownictwo muzyczne – Marek Stefankiewicz

Choreografia – Jarosław Staniek

26.09.2011 r. Och-teatr

 

 

Leave a Reply