Wrocławski po raz tysięczny!

6 marca w Teatrze im. Stefana Jaracza odbędzie się wyjątkowe na skalę ogólnopolską wydarzenie: Bronisław Wrocławski po raz 1000 wystąpi w monodramie Erica Bogosiana! Jubileuszowym spektaklem będzie „Seks, prochy i rock and roll”.

 

 

Bronisław Wrocławski wraz z Jackiem Orłowskim (reżyserem) po raz pierwszy sięgnęli po tekst Erica Bogosiana w 1997 roku. Wtedy premierę miał tekst „Seks, prochy i rock and roll”. Został doceniony nie tylko przez krytyków i ludzi teatru, ale do dzisiaj jest uwielbiany przez publiczność jako jedno ze sztandarowych łódzkich przedstawień. Mimo, że od premiery minęło już 14 lat spektakl jest zapraszany na polskie i międzynarodowe festiwale, gdzie zdobywa liczne nagrody. Wśród najbardziej prestiżowych wyróżnień można wymienić te z Chicago, Wrocławia, Katowic, Warszawy, Szczecina, Kalisza, Kłodzka, Polkowic czy Zabrza.

Drugim tytułem, który miał swoją premierę w łódzkim „Jaraczu” było „Czołem wbijając gwoździe w podłogę” (2000 rok), a dotychczas ostatnią premierą duetu Wrocławski – Orłowski było w 2003 roku – „Obudź się i poczuj smak kawy”. Dzięki tym tekstom łódzkie monodramy Bronisława Wrocławskiego na stałe wpisały się w zestawienia ważnych spektakli teatralnych oraz zostały uznane za „zjawisko w polskim teatrze”, a sam Wrocławski za aktora „nieustannie znajdującego się w szczycie formy”.

Warto przypomnieć, że w związku z niewiarygodnym sukcesem, jakim cieszy się tryptyk, w roku 2004 Łódź odwiedził sam Eric Bogosian, gdzie zaprezentował przygotowaną specjalnie na tę okazję kompilację swoich monodramów.

Eric Bogosian został przez jednych okrzyknięty prowokatorem, skandalistą i gorszycielem, a przez drugich – sumieniem Ameryki. W ironiczny sposób portretuje ludzi o różnym statusie społecznym i materialnym. Jego bohaterowie to żałośni frustraci, momentami odrażający, to znów budzący współczucie. Szukają własnego miejsca w brutalnej rzeczywistości, którą sami współtworzą. Cały wachlarz bardzo różnorodnych postaci możemy zobaczyć na deskach Teatru im. S. Jaracza w Łodzi w wykonaniu jednego aktora – Bronisława Wrocławskiego.

Leave a Reply