Łódzkie Spotkania Baletowe w 2011 – oczko!

Tegoroczne Łódzkie Spotkania Baletowe odbędą się w Łodzi już po raz dwudziesty pierwszy. Przebiegać będą pod hasłem „Wybitni choreografowie XX wieku”.

Edycję zainauguruje w dniu 30 kwietnia 2011 roku prapremiera spektaklu baletowego „Spotkania w dwóch niespełnionych aktach” Ewy Wycichowskiej. Realizacja jest efektem współpracy Teatru Wielkiego w Łodzi i Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu.

Festiwal jest największą i najbardziej prestiżową imprezą baletową w Polsce. Jego ideą jest upowszechnianie sztuki baletowej i aktualnych osiągnięć choreograficznych, zarówno w formie tańca klasycznego, jak i różnorodnych nurtów tańca współczesnego. Spotkania służą także wymianie doświadczeń między artystami, reprezentującymi odmienne style choreograficzne i stosującymi różne techniki tańca; jest przeglądem ważniejszych kierunków choreografii ostatnich lat.

W tym roku zaprezentowane zostaną choreografie: George’a Balanchine’a, Maurice’a Béjarta, Williama Forsythe’a, Akrama Khana, Russella Maliphanta, Jerome’a Robbinsa, Gila Romana i Ewy Wycichowskiej. Po ostatnim sukcesie Mikhaila Baryshnikova, gwiazdą tegorocznej edycji Łódzkich Spotkań Baletowych będzie Sylvie Guillem, artystka okrzyknięta przez „The Guardian”: „genialną tancerką pokolenia”.

Podobnie, jak podczas poprzedniej edycji, odbędą się także warsztaty taneczne dla zespołu opery łódzkiej, które tym razem poprowadzi Dennis Callahan, amerykański choreograf na stałe współpracujący z New York Radio City Music Hall. Artysta jest twórcą układów tanecznych do musicali „Grease”, „Elizabeth” i „Mozart”, a także autorem oryginalnej choreografii do musicalu „Taniec wampirów”. Dennis Callahan współpracował z Romanem Polańskim nad powstaniem polskiej realizacji tego dzieła w Teatrze Muzycznym Roma w 2005 roku, a także m.in. w: Wiedniu, Hamburgu, Stuttgarcie i Berlinie.

XXI ŁSB zakończa się 5 czerwca spektaklem „Vertical Road” w choreografii Akrama Khana.

 

Leave a Reply