Afisz teatrów lubelskich – styczeń 2011

W styczniu na scenach Lublina.

 

 

Teatr im. J. Osterwy

W tym miesiącu na deskach teatru Osterwy będzie miała miejsce premiera wyreżyserowanego przez Tadeusza Bradeckiego spektaklu „Wiele hałasu o nic”. Utwór ten, choć bynajmniej nie pozbawiony dramatycznych momentów, jest jedną z najpogodniejszych sztuk mistrza ze Stratfordu cenioną szczególnie ze względu na zgrabnie skonstruowaną fabułę, błyskotliwe dialogi, a także wyraziście zarysowane i ostro ze sobą kontrastujące postaci głównych bohaterów (niezależna, skłonna do ciętych ripost Beatrice stanowi całkowite przeciwieństwo swej łagodnej i nieco naiwnej kuzynki Hero, a dobroduszny Klaudio zupełnie nie przypomina przebiegłego oraz błyskotliwego Benedicka). Nic dziwnego, że gdy do powyższych walorów dodamy jeszcze miłość łączącą Hero i Klaudio oraz uczucie rodzące się pomiędzy przekorną Beatrice a zatwardziałym zwolennikiem kawalerskiego stanu – Benedickiem, akcja nabiera zawrotnego tempa. Intryga goni intrygę, bohaterowie kłócą się, godzą, płaczą i cieszą. Wszystko jednak, jak w komedii bywa, dobrze się kończy, zaś piętrzące się przed zakochanymi przeszkody, to jedynie „wiele hałasu o nic”. W obsadzie m.in.: Krzysztof Olchawa, Mikołaj Roznerski, Agata Moszumańska i Jolanta Rychłowska.

Teatr Muzyczny w Lublinie

Aby przyjemnie rozpocząć Nowy Rok warto się w tym miesiącu wybrać na pełen ciepłego humoru spektakl „Skrzypek na dachu” w reżyserii Zbigniewa Czeskiego. Cieszący się ogromną, niesłabnącą popularnością musical opowiada historię mieszkającego w Anatewce (niewielka miejscowość w carskiej Rosji) mleczarza Tewje, jego żony Gołdy, ich córek oraz sąsiadów. Na scenie zabrzmią takie powszechnie rozpoznawalne i żyjące niejako „własnym życiem” melodie jak „Gdybym był bogaczem”, „To noc, to dzień” i finałowa „Anatewka”. A wszystko to w niepowtarzalnej atmosferze lekko żartobliwej życzliwości wobec ludzi- z wszystkimi ich zaletami oraz słabościami. Na scenie zobaczymy m.in.: Grzegorza Szostaka, Janusza Wizio, Tomasza Głębockiego i Agnieszkę Piekaroś-Padzińską.

Teatr im. H. Ch. Andersena

Młodzi (nie wyłączając młodych duchem) miłośnicy teatru na pewno z przyjemnością obejrzą spektakl „Przygody Pszczółki Mai” w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego. Historia małej, lecz niezwykle odważnej pszczółki, która postanawiając przyjść z pomocą porwanej Królowej wyrusza w długą i pełną niebezpieczeństw podróż, stanowi opowieść o sile przyjaźni, poświęceniu i zaufaniu, które pozwalają przezwyciężyć największe trudności. Uroku temu mądremu, w dowcipny sposób przekazującemu poważne treści przedstawieniu dodają barwne dekoracje Evy Farkaŝovej i choreografia opracowana przez Paulinę Andrzejewską. W roli sympatycznej pszczółki – Urszula Pietrzak.

NeTTheatre i Stowarzyszenie Artystów „Bliski Wschód”

Inspiracją najnowszego spektaklu Pawła Passiniego były bajki Siergieja Kozłowa, jednego z najbardziej cenionych bajkopisarzy byłego Związku Radzieckiego. Występujące w jego utworach postaci, to zwierzęta takie jak : wilk, lis, jeżyk, puchacz wiewiórka, które zupełnie po ludzku, przeżywają swoje sukcesy i porażki, snują marzenia oraz plany, walczą ze sobą lub się zaprzyjaźniają. Warto się wybrać by móc się przekonać, choć czasami „człowiek człowiekowi wilkiem”, to niekiedy „wilk wilkowi…człowiekiem”. W przedstawieniu wystąpi międzynarodowa obsada aktorów i tancerzy, a baśniowym historiom towarzyszyć będą animacje oraz wykonywana na żywo muzyka.

 

Leave a Reply