Początek sezonu 2010/2011 w teatrach wrocławskich

 

Sezon 2010/2011 we wrocławskich teatrach zapowiada się we wrocławskich teatrach obiecująco, nie wiadomo jednak, jaki będzie poziom spektakli, które reżyserzy przygotowali dla widzów w tym roku.

 

W Teatrze Ad Spectatores, który z końcem października obchodził swoje 10-lecie, w dniach 5, 6, 7 premiera spektaklu lalkowego pod tytułem: „Żywoty świętych osiedlowych” w reżyserii Agaty Kucińskiej – opowieść o mieszkańcach Osiedla, którzy podejrzewają, że powstało ono z boskiej betoniarki poza planem stworzenia. Poza tym w repertuarze teatru nadal dostępne spektakle dotyczące tematyki Wrocławia. Teatr z pewnością również w tym roku zaskoczy, o szczegółowych planach artystycznych teatru nic jednak jeszcze nie wiadomo.

Na scenie PWST niedawno (16.10.2010) premiera „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Katarzyny Raduszyńskiej, a w zapowiedzi (11.12.2010) premiera spekatklu dyplomowego Wydziału Lalkarskiego „Historia o ptaku Cis” w reżyserii Aleksandra Maksymiaka.

W Teatrze „Zar” w tym roku dla widzów z pewnością dostępne będą również unikatowe „Ewangelie Dzieciństwa” i „Cesarskie cięcie. Próby o samobójstwie” – rezultat długiego procesu poszukiwań, wypraw i osobistych przemian – poruszania się przy granicy „numinosum”.

23 października w Teatrze Lalek będzie miała miejsce premiera spektaklu „Lato Muminków” Tove Janssona w reżyserii Mariusza Kiljana. Spektakl będzie wystawiany przez cały listopad i październik.

W Teatrze Muzycznym Capitol 2 października zobaczyć można było „Czarnoksiężnika z krainy Oz” na motywach powieści Franka L. Bauma. Poza tym w repertuarze jak zwykle spektakle z poprzedniego sezonu i z pewnością kolejne premiery.

W Teatrze Współczesnym po premierze „Białego małżeństwa” Tadeusza Różewicza w reżyserii Krystyny Meissner (10 września 2010), wkrótce, 6 listopada 2010, kolejna premiera klasyki polskiej literatury – „Trans-Atlantyk” Witolda Gombrowicza w reżyserii Jarosława Tumidajskiego. Poza tym spektakle z poprzedniego sezonu. O szczegółowych planach artystycznych teatru nic jeszcze nie wiadomo.

Plany artystyczne Teatru Polskiego w tym sezonie to: „Utwór o Matce i Ojczyźnie” na podstawie tekstu Bożena Umińska-Keff, a w reżyserii Jana Klaty (prem. 6stycznia 2011), sztuka w reżyserii Pawła Demirskiego o roboczym tytule „2012” (prapremiera 5 marca 2011), „Kliniken” na podstawie sztuki Larsa Norena w reżyserii Łukasza Twardowskiego (prapremiera polska – maj 2011). Będzie można obejrzeć również projekt Bartosza Porczyka pt. „Farinelli” (data premiery nieznana). Co ważne, do teatru polskiego w tym sezonie przyjedzie Krystian Lupa, który zrealizuje sztukę o tytule roboczym X-peryment (premiera 1 kwietnia 2011). W teatrze miały miejsce już dwie premiery: „Kazimierz i Karolina” Odona von Horvatha w reżyserii Jana Klaty oraz „Szosa Wakołomska” Heinera Mullera w reżyserii Barbary Wysockiej. Poza tym w repertuarze spora część pozycji z poprzedniego sezonu.

W teatrze Pieśń Kozła w tym roku prawdopodobnie również kilka razy obejrzeć będzie można unikatowy na skalę europejską, a będący rezultatem współpracy z Royal Shakespeare Company, spektakl „Makbeth” w reżyserii Grzegorza Brala – poszukiwanie muzyczności w poezji Szekspira. W chwili obecnej teatr odbywa tournée w Wielkiej Brytanii.

Sezon w teatrach wrocławskich zapowiada się więc i tradycyjnie – wciąż można będzie się udać na wyjątkowe, misteryjne prace teatralne teatru ZAR i Pieśń Kozła, z drugiej strony i interesująco – w repertuarze teatru Krystyny Meissner sięga się po nieco zakurzone jak się wydaje, a istotne pozycje z polskiej literatury, i frasobliwie – Teatr Polski zaoferuje w tym roku porazi widza zapewne kolejną feerią barw i dźwięków, których całościowa jakość pozostawi wiele do życzenia, ważnym punktem w teatrze polskim pozostaje jednak obecność Krystiana Lupy, podobnie projekt Bartosza Porczyka prawdopodobnie po raz kolejny uwiedzie widza.

Alicja Jasiók

 

 

 

Leave a Reply